Strona główna 0_Slider Były przewodniczący rady nadzorczej ŚPWiK zabiera głos w sprawie modernizacji kąpieliska i...

Były przewodniczący rady nadzorczej ŚPWiK zabiera głos w sprawie modernizacji kąpieliska i odwołania dotychczasowego prezesa spółki [LIST OTWARTY]

23

List otwarty w sprawie

Modernizacji basenów przy ul.Śląskiej – odwołania prezesa ŚPWiK J. Sochackiego

Do zabrania głosu zainspirował mnie ton wywiadu z byłym prezesem ŚPWiK w Świdnicy Jackiem Sochackim, który opisuje nieudany „szturm” do gabinetu prezydent B. Moskal-Słaniewskiej i tryb jego odwołania. Dziwne, czego się mógł spodziewać po obecnym przewodniczącym Rady Nadzorczej Henryku Rataju, kompletnym ignorancie w sprawach wodociągów i kanalizacji.

Prezes J. Sochacki wykazał się tym samym brakiem samodzielności w podejmowaniu decyzji w sprawie modernizacji basenów i wszystkich innych decyzji, to typowy przykład braku odwagi ze strony prezesa. Już po propozycji pani prezydent o wydrenowaniu 10 mln zł z ŚPWiK powinien głośno zaprotestować, a co się stało? Nic, kompletna uległość i poddańcze ukłony. Wyciąganie dywidendy ze spółki wodociągowej jest skrajną niegospodarnością, drenowaniem portfeli mieszkańców, brakiem zrozumienia, po co jest spółka dostarczająca wodę. Jest to sprzeczne z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.

Cały proces prowadzenia projektu modernizacji basenów przy ul. Śląskiej obarczony był poważnymi kłopotami z uwagi na brak fachowości ze strony Urzędu Miasta, a potem ze strony ŚPWiK.

Miasto zamówiło najtańszy projekt za 116 tys. zł u architekta W. Banasia z Lubina, który to projekt był kompletnie zły i często przypominał projekt typu „kopiuj i wklej”. Sam próbowałem zmusić projektanta do poprawienia tego projektu, ale bez właściwej reakcji ze strony urzędników miasta.

Wielokrotnie, jako przewodniczący Rady Nadzorczej ŚPWiK w 2016 r. zwracałem się do ówczesnego z-cy prezydenta Marka Suwalskiego o poprawienie tego projektu i rozpoczęcie przetargu na modernizację, niestety bez rezultatu.

Wtedy w maju 2016r. mieliśmy ofertę z poważnej firmy na modernizację, dostawę i montaż basenów z blachy kwasoodpornej w kwocie 8 222 000 zł netto, a oto i kopia tej oferty:

  1. Niecka basenu pływackiego 48 m 2.140.000,- PLN

  2. Niecka basenu pływackiego 30 m 1.572.000,- PLN

  3. Niecka basenu wielofunkcyjnego 2.930.000,- PLN

  4. Niecka basenu rekreacyjnego i brodzik dla dzieci 1.130.000,- PLN

  5. Niecka basenu wodny plac zabaw dla dzieci 325.000,- PLN

  6. brodzik przejściowy dla osób niepełnosprawnych 15.000,- PLN

  7. brodzik przejściowy zwykły 110.000,- PLN

Niestety, nieudolność i brak decyzji spowodowało to, że nie udało się w 2016 rozpocząć remontu basenu.

A co potem :

1. W rezultacie taki projekt – „koszmarek” dostało ŚPWiK do realizacji.

2. Poprawianie projektu trwało 3 lata, niestety, bez dobrych efektów.

3. Trwało żerowanie na tym projekcie: kilkadziesiąt tysięcy otrzymała pani dyrektor Biura Przetargów UM Świdnica za trzy nieudane przetargi, firma ProPolis z Poznania zgarnęła ok. 100 tys. zł, opinie prawnicze, banki itd. razem ok 1 mln zł wyrzuconych w błoto pieniędzy.

Teraz mamy 2020 r, lato w pełni, a basenów jak nie było tak nie ma! Baseny w 2020 r zamknięte. Oto rezultaty nieudolności!

Bolesław Marciniszyn
b. przewodniczący RN ŚPWiK