Strona główna Wydarzenia Budowa domu w trzech wariantach. Dom pod klucz, czyli jaki?

Budowa domu w trzech wariantach. Dom pod klucz, czyli jaki?

0

Decydując się na budowę domu lub kupno mieszkania, każdy z nas staje przed koniecznością dokonania wielu wyborów. Dotyczą one nie tylko samego projektu, lokalizacji nieruchomości czy całkowitego kosztu inwestycji, ale również tego, w jakim zakresie będziemy współpracować z realizującym przedsięwzięcie. Firma budowlana może zaproponować jeden z trzech stanów oddawanego przyszłemu właścicielowi mieszkania czy domu: surowy, deweloperski lub wykończony, określany jako dom pod klucz. Co je różni?

1. Dom pod klucz, czyli jaki?
2. Stan surowy
3. Stan deweloperski

Jedną z zyskujących na popularności propozycji, jakie oferuje firma budowlana, jest mieszkanie lub dom pod klucz. To rozwiązanie bardzo wygodne, na które coraz częściej decydują się klienci.

Dom pod klucz, czyli jaki?
Budowa domu doprowadzająca nieruchomość do stanu wykończenia jest standardem w Europie Zachodniej, w Polsce zaś dopiero zyskuje uznanie. Domy pod klucz są właściwie przygotowane do natychmiastowego zamieszkania, bez konieczności wykańczania czy remontu. W zależności od szczegółów oferty firma budowlana kładzie podłogi, maluje ściany i sufity, montuje szafy wnękowe, wykańcza łazienki, a czasem nawet kuchnie wraz z meblami i sprzętem. Szacuje się, że około 20% nabywców decyduje się na ten właśnie standard. Zakres działań jest zresztą bardzo szeroki, bo deweloperzy i firmy budowlane mogą zaproponować kilka przedziałów cenowych: od bardzo podstawowego do premium. Mieszkanie tego rodzaju jest oczywiście droższe, jednak od razu po odebraniu kluczy można się do niego wprowadzać.

Stan surowy
W przypadku nieruchomości w stanie surowym można liczyć na opcję otwartą lub zamkniętą. W obu przypadkach chodzi o budynki, które są zadaszone, ale nie doszło do ich wykończenia. Stan surowy otwarty charakteryzuje się tym, że firma budowlana zadbała o wymurowanie ścian nośnych i kominów, wykonanie stropów, wewnętrznych schodów, więźby dachowej. Nie ma jednak ścianek działowych, drzwi lub okien. W przypadku stanu surowego zamkniętego pojawia się kompletna konstrukcja nośna, dach, okna oraz drzwi zewnętrzne. Nie wykańcza się jednak samych pomieszczeń.

Stan deweloperski
Stan deweloperski to tak naprawdę typowo polski wynalazek, który nie doczekał się uregulowania prawnego. W przypadku różnych deweloperów firma budowlana może mieć na myśli różne warianty wykończenia. Najczęściej kładzie się tynki gipsowe, wylewkę i wyprowadza instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i centralnego ogrzewania. Stan deweloperski nadal jest w polskiej rzeczywistości normą. Mieszkania i domy wykonane w ten sposób są tańsze, ale wymagają większej pracy później. Zapewne stąd rosnąca popularność domów pod klucz.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMotocyklista po zderzeniu wpadł do rowu
Następny artykułPomoc dla organizacji pozarządowych