Strona główna Temat dnia Biskup świdnicki apeluje do wiernych w związku z COVID-19

Biskup świdnicki apeluje do wiernych w związku z COVID-19

0

O stosowanie się do obowiązujących przepisów epidemicznych wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19, w tym o zasłanianie ust i nosa podczas mszy, zaapelował do wiernych biskup Marek Mendyk. Ordynariusz świdnicki kilka dni temu udzielił też mieszkańcom parafii Piszkowice (pow. kłodzki) dyspensy od obowiązku udziału w nabożeństwach. Ma to związek ze stwierdzeniem koronawirusa u miejscowego proboszcza.

Wobec coraz to nowych zagrożeń z powodu koronawirusa Biskup Świdnicki apeluje o zachowanie w kościołach obowiązujących przepisów, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw. Przypomina także duszpasterzom o obowiązkowej dezynfekcji rąk przed udzielaniem Komunii świętej oraz dezynfekcji konfesjonałów – poinformowała w środę świdnicka kuria.

W ostatnich dniach biskup świdnicki odniósł się również do sytuacji, do której doszło w Piszkowicach (pow. kłodzki). W ubiegłym tygodniu ognisko koronawirusa stwierdzono w tamtejszym Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym prowadzonym przez siostry zakonne. Zakażenie potwierdzono u 26 osób, w tym u siedmiorga dzieci. Bp Mendyk zwrócił się z apelem o pomoc mieszkańcom ośrodka. – Pilnie potrzebni są wolontariusze z przygotowaniem medycznym do opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi – stwierdził biskup.

Koronawirusa stwierdzono również u proboszcza z Piszkowic. Z tego powodu kłodzki sanepid zaapelował o zgłaszanie się do służb sanitarnych osób, które miały kontakt z duchownym. – W związku z sytuacją dotyczącą zakażenia COVID-19 na terenie parafii Piszkowice, a także ze względu na zalecenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kłodzku dotyczące osób mających bezpośredni kontakt z miejscowym Księdzem Proboszczem, bp Marek Mendyk, Biskup Świdnicki, udziela dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy Św. mieszkańcom parafii Piszkowice (dekanat kłodzki). Wierni, których udanie się w tym czasie do innego kościoła będzie wiązało się z utrudnieniami i tym samym korzystający z udzielonej dyspensy, są zachęceni w czasie jej obowiązywania do skorzystania z transmisji telewizyjnych i radiowych Mszy Św. – przekazał ks. dr Stanisław Chomiak, kanclerz świdnickiej kurii.

/opr. mn/