Strona główna Wydarzenia Świdnica Biskup Mendyk uroczyście obejmie władzę nad diecezją. Ogłoszono termin ingresu

Biskup Mendyk uroczyście obejmie władzę nad diecezją. Ogłoszono termin ingresu

4

23 kwietnia biskup Marek Mendyk oficjalnie stanął na czele diecezji świdnickiej. Ze względu na pandemię i obowiązujące z jej powodu ograniczenia, jego ingres odłożono na późniejszy czas. Teraz już wiadomo, że uroczyste objęcie władzy przez nowego ordynariusza nad diecezją nastąpi 12 września.

Przypomnijmy, 31 marca 2020 roku ogłoszono decyzję papieża Franciszka, który przyjął rezygnację bp. Ignacego Deca z posługi biskupa świdnickiego i mianował nowym ordynariuszem dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Marka Mendyka. – Po kanonicznym objęciu przeze mnie posługi biskupa świdnickiego w uroczystość św. Wojciecha – 23 kwietnia 2020 r., przyszedł czas na Ingres do świątyni katedralnej. Ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemii nie mogliśmy tego uczynić u samych początków mojego posługiwania w diecezji świdnickiej. Kanoniczne objęcie diecezji odbyło się w wąskim gronie Kolegium Konsultorów w budynku świdnickiej Kurii – pisze bp Marek Mendyk w liście do wiernych.

Obecnie, wprawdzie jeszcze w formie ograniczonej, możemy już dopełnić tego ważnego wydarzenia w historii naszej młodej diecezji. Odbędzie się ono w dniu 12 września br. o godz. 11.00 w katedrze świdnickiej. Bardzo ważne dla całej naszej diecezjalnej wspólnoty jest, by nowo mianowany biskup przewodniczył Liturgii sprawowanej razem z innymi biskupami, na znak jedności Kolegium Apostolskiego, a także z prezbiterami, którzy są jego najbliższymi współpracownikami w wypełnianiu duszpasterskiej posługi oraz osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi. Uroczysty Ingres jest też okazją do przedstawienia się nowego biskupa ludowi Bożemu oraz zakomunikowania programu jego działań pasterskich – tłumaczy ordynariusz świdnicki.

/opr. mn/

Poprzedni artykułJak dobrać idealny materac? Bezpłatna konsultacja fizjoterapeuty w Świdnicy!
Następny artykułDachowanie na trasie Świdnica-Dzierżoniów. Kierowca był nietrzeźwy