Strona główna 0_Slider 40. rocznica porozumień sierpniowych. Dawni opozycjoniści zapraszają na świdnicki Rynek

40. rocznica porozumień sierpniowych. Dawni opozycjoniści zapraszają na świdnicki Rynek

14

Świdniccy działacze pierwszej Solidarności po raz kolejny będą wspominać zryw wolnościowy z 1980 roku. Stowarzyszenie “Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980” zaprasza wszystkich mieszkańców na otwarte spotkanie, które zostanie zorganizowane w 40. rocznicę zawarcia porozumień sierpniowych.

31 sierpnia 2020 roku będziemy obchodzić 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych, które zapoczątkowały długoletni marsz do odzyskania przez Polaków wolności i demokracji. Dzięki strajkowi stoczniowców gdańskich w sierpniu 1980 roku okazało się, że Polacy pragną żyć w wolnym i niepodległym kraju – mówi Bolesław Marciniszyn, inicjator odbywających się od kilku lat spotkań rocznicowych.

Strajki z lata 1980 roku były inspiracją także dla świdniczan. Akcje protestacyjne przeprowadzono w PKS-ie i MPK. Prace przerwały także niektóre wydziały ŚFUP. W pozostałych zakładach panowała napięta atmosfera, pojawiały się plakaty popierające strajk w stoczni. We wrześniu zaczęły się zawiązywać komitety założycielskie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. Pierwsze już 4 września powstały w zakładach ZWAP i ZEM, kolejne zawiązały się w w następnych zakładach i instytucjach do początków października. W największych świdnickich fabrykach akces do komitetów założycielskich związku złożyło od 61 do 90% załóg.

Pierwsze spotkanie wyborcze NSZZ Solidarność w ŚFUP-ie. Zdjęcie z archiwum Marka Kowalskiego

Zawarcie porozumień przez władze PRL z komitetami strajkowymi w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej stało się podwalinami NSZZ Solidarność. – Dla nas było to wielkie zwycięstwo wolności i praw obywatelskich. Czuliśmy solidarność Polaków, chociaż w niedalekiej przyszłości czekał nas ponury czas stanu wojennego – zaznacza Marciniszyn.

W rocznicę porozumień sierpniowych przed teatrem miejskim w Świdnicy odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie “Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980”, któremu towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa. – Zapraszamy mieszkańców Świdnicy oraz wszystkich dawnych członków pierwszej Solidarności na to wydarzenie – zachęcają organizatorzy. Początek 31 sierpnia 2020 roku o godzinie 12.00.

/opr. mn/