Strona główna 112 25-latka kradła prąd

25-latka kradła prąd

0

Do 5 lat więzienia grozi 25-letniej mieszkance Świdnicy, która próbując zaoszczędzić na rachunkach za prąd, nielegalnie podłączyła się do instalacji elektrycznej.

zdjęcie ilustracyjne

10 sierpnia funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą świdnickiej komendy, realizując ustalenia własne wraz z pracownikami jednego z dostawców energii elektrycznej, „odwiedzili” 25-letnią mieszkankę powiatu świdnickiego i ujawnili nielegalnie przyłącza do instalacji elektrycznej z pominięciem urządzeń pomiarowych. Tym sposobem 25-latka doprowadziła prąd do swojego mieszkania – mówi Magdalena Ząbek z KPP Świdnica.

Kradzież prądu, zgodnie z przepisami kodeksu karnego jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto sprawca musi uregulować naliczoną przez dostawcę opłatę za nielegalny pobór, której wysokość wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – dodaje Ząbek.

Rzecznik świdnickiej komendy przypomina przy tym, że nielegalne przyłącza stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej, co z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem – nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.

/KPP Świdnica, opr. mn/