Strona główna Kultura Więcej Bacha. XXI Festiwal Bachowski od 24 lipca

Więcej Bacha. XXI Festiwal Bachowski od 24 lipca

0

Ponad 40 koncertów i wydarzeń towarzyszących czeka na melomanów w ramach XXI Festiwalu Bachowskiego, którego organizatorem jest Świdnicki Ośrodek Kultury. Niemal wszystkie będzie można śledzić także on-line. Festiwal potrwa od 24 lipca do 30 sierpnia 2020.

Ta edycja będzie szczególna z kilku względów. Festiwal potrwa aż sześc tygodni i będzie się koncentrowała na muzyce Jana Sebastiana Bacha. Dotychczas Bach z tytułu festiwalu był pretekstem do prezentowania muzyki z szerokiego spektrum.  – Warto regularnie powracać do Bachowskich arcydzieł oraz wszelkich innych kodów kultury. Wygodniej i skuteczniej robi się kolejny krok, gdy mamy się na czym oprzeć, gdy mamy się od czego odbić. Christoph Gottlob Wecker był uczniem i współpracownikiem Bacha – brał udział w wielu lipskich wykonaniach Bachowskich kantat. Wydaje się, że Lipsk bardzo go zainspirował i jego późniejsza praca w Kościele Pokoju nie była bez znaczenia dla dalszego rozwoju kultury muzycznej Świdnicy – mówi dyrektor artystyczny Jan Tomasz Adamus w rozmowie, opublikowanej na stronie świdnickiego Kościoła Pokoju.

Pytany o festiwalowe motto odpowiada: „Przegląd czasów przyszłych i warunkowych” oznacza…
…że decydująca chwila trwa wiecznie: dzisiaj widzimy, co będzie w przyszłości. Skoro dzisiaj nie inwestujemy w edukację i sztukę, czyli w innowację, wiemy, że będzie źle. Dobrze wiemy, że będziemy głupim, wtórnym społeczeństwem, zaledwie tanią siłą roboczą. Skoro nie wspieramy lokalnego festiwalu, galerii sztuki, muzeum, filharmonii, zabytków, winnicy, możemy być pewni, że nasze dzieci stąd uciekną, bo nie będą chciały mieszkać na kulturalnej i lifestylowej pustyni.

W tym roku udział w koncertach jest bezpłatny, obowiązują wejściówki, które można pobrać w Świdnickim Ośrodku Kultury. Ze względu na pandemię liczba miejsc jest ograniczona. Pozostały już tylko pojedyncze wejściówki na nieliczne festiwalowe wydarzenia, ale nic straconego. Niemal wszystkie koncerty będą transmitowane na profilu facebookowym festiwalu.

Program festiwalu na stronie bach.pl