Strona główna Kultura Thomas Cornelius na zakończenie V Festiwalu Schlaga

Thomas Cornelius na zakończenie V Festiwalu Schlaga [FOTO/VIDEO]

0

Organista i kompozytor Thomas Cornelius uświetnił swoją grą finałowy koncert V Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga.

Piątą edycję festiwalu im. Christiana Schlaga, organizowanego przez Fundację Dobrej Muzyki oraz Kościół Pokoju w Świdnicy, zainaugurował koncert w wykonaniu Zuzanny i Macieja Batorów, który odbył się 3 lipca. Na uczestników tegorocznej, muzycznej uczty czekały nie tylko koncerty kameralne i recitale organowe. Zorganizowany został również spacer historyczny oraz wirtualne spotkanie z gościem festiwalu – Thomasem Corneliusem.

Jako kompozytor, organista i dyrygent Thomas Cornelius nazywany jest jednym z najbardziej wszechstronnych muzyków swojego pokolenia. Brał udział w koncercie inauguracyjnym oraz stu innych koncertach w Elbphilharmonie – „Filharmonii na rzece Elbie” w Hamburgu, wykonując także swoje kompozycje. Jego dorobek obejmuje utwory solowe, muzykę kameralną, chóralną, muzykę symfoniczną i filmową (ponad 30 międzynarodowych produkcji filmowych). Występował w renomowanych salach koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji ze znanymi dyrygentami: Herbert Blomstedt, Christoph Eschenbach, Thomas Hengelbrock, Kent Nagano i Krzysztof Urbański. Od 2017 roku jest także pierwszym gościnnym dyrygentem polskiego chóru i orkiestry „Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk”

/opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński