Strona główna 0_Slider Szykują miejsce pod nowy mural

Szykują miejsce pod nowy mural [FOTO]

0

W przestrzeni miejskiej Żarowa 24 lipca 2020 roku powstanie kolejny mural, który Fundacja Inicjatywa B zrealizuje w ramach projektu „Widoki miejskie”.

Po remoncie ściany budynku gospodarczego, który został przeprowadzony przez pracowników Polskiej Ceramiki Ogniotrwałej „Żarów” Sp. z o.o. powstanie kolejny „Widok miejski” (pierwszy został zrealizowany w 2017 roku przy ul. Wojska Polskiego 51), poświęcony lokalnej historii.

W Żarowie można spotkać wiele miejsc, które uległy degradacji. Są to  mury lub ściany szczytowe budynków, miejsca przy parkingowe oraz obiekty prywatne, mogące zyskać nowe życie. – W naszej przestrzeni brakuje sztuki, która wpłynęłaby bezpośrednio na estetykę miasta, dlatego też postanowiliśmy tuż obok codzienności stworzyć nowy „Widok” Żarowa! Po realizacji muralu „Silesia / DZCH”, cieszącego się uznaniem mieszkańców miasta, przyszła kolej na drugą industrialną realizację, która tym razem poświęcona będzie „Szamotowni” – tłumaczy Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B.

W tym roku Polska Ceramika Ogniotrwała „Żarów” Sp. z o.o. obchodzi szczególną rocznicę. Dokładnie 170 lat temu Carl von Kulmiz dał początek fabryce materiałów ogniotrwałych w Żarowie. To, że nieprzerwanie od 1850 roku wytwarzamy materiały ogniotrwałe pozwalające bezpiecznie, spalać, topić i wygrzewać w ekstremalnie wysokich temperaturach, jest dla nas ogromnym powodem do dumy. Kulmiz postawił na Żarów i my także stawiamy na Żarów. Nasze produkty dostarczane są od Polski do Japonii czy Brazylii, ale to tu w Żarowie są nasze korzenie które chcemy pielęgnować. Robimy to płacąc lokalne podatki, wspierając miejscowe organizacje, rozwijając inwestycje. Robimy to także świętując w sposób, który jeszcze bardziej pozwoli nam się wpisać w historię miasta- poprzez realizację muralu łączącego historię ze współczesnością. Współpraca z Fundacją Inicjatywa B na rzecz miasta na pewno będzie owocna, a mural jest jej pierwszym etapem – dodaje Barbara Król, asystentka Zarządu PCO.

„Widok miejski” o powierzchni 55 m2 będzie swoistym kolażem, który powstanie z materiałów archiwalnych „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej”. Koncepcja projektowa nie została przedstawiona publicznie, jednak organizatorzy zdradzają, że mural składać się będzie z przedwojennych planów sytuacyjnych fabryki, pocztówek, postaci C. Kulmiza oraz innych zabiegów graficznych – a to wszystko zostanie przedstawione w ciekawej kolorystyce.

Mural powstanie w nocy z 24 na 25 lipca i zostanie wykonany techniką mapowania i odwzorowania zaprojektowanych wcześniej kształtów. Już o poranku mieszkańcy Żarowa spacerujący wzdłuż ścieżki rowerowej przy ul. Krasińskiego będą mogli obejrzeć interpretację lokalnej historii.

Organizatorem projektu jest: Fundacja Inicjatywa B. Realizacja muralu została dofinansowana przez Polską Ceramikę Ogniotrwałą „Żarów” Sp. z o.o.

/opr. red./
fot. Tomasz Nycz