Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Święto plonów inne niż zwykle z powodu pandemii

Święto plonów inne niż zwykle z powodu pandemii

0

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W niedzielę, 30 sierpnia o godz. 12.00 uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja Pszennie rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i pszczelarze z gminy Świdnica dziękować będą za tegoroczne zbiory. W tym roku dożynki będą miały inną oprawę niż zwykle, z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

Gmina Świdnica ma szczególne powody do uroczystego dziękczynienia za plony ziemi. To największa gmina rolnicza w powiecie świdnickim. Współgospodarzem tegorocznego święta plonów będą mieszkańcy dwóch sołectw: Wilków i Niegoszów. To właśnie przedstawicielom z tych miejscowości przypadnie zaszczyt przygotowania jedynego w tym roku wieńca dożynkowego. Delegacje z pozostałych sołectw przyniosą pachnące bochny chleba, upieczone z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów – wyjaśnia Janusz Waligóra, rzecznik Urzędu Gminy Świdnica.

Po uprzednich rozmowach z sołtysami 33 sołectw zdecydowano o takiej właśnie formie dziękczynienia za zebrane plony. Wszystkie wydarzenia, które dotychczas towarzyszyły dożynkom gminnym zostały w tym roku odwołane.

/UG Świdnica, opr. mn/