Strona główna Wydarzenia Strzegom Pożegnają wieloletniego proboszcza i honorowego obywatela Strzegomia

Pożegnają wieloletniego proboszcza i honorowego obywatela Strzegomia

0

Dwa dni potrwają uroczystości pogrzebowe ks. kanonika Marka Żmudy. Wieloletni proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu, a także honorowy obywatel Strzegomia, zmarł 30 czerwca w wieku 60 lat.

Ks. Marek cieszył się wielkim autorytetem, mając pod swoją opieką ponad 7 tysięcy parafian. Był bardzo lubiany i szanowany. Był księdzem bardzo otwartym i służącym każdemu pomocą. Charakteryzował się olbrzymią energią i darem jednoczenia ludzi. W październiku 2006 r. ksiądz proboszcz otrzymał tytuł kanonika katedralnego. Ksiądz Marek Żmuda pełnił zaszczytną funkcję kapelana branży kamieniarskiej. Był kapłanem o głębokim życiu wewnętrznym i doskonałym obserwatorem życia swoich parafian, słynął z działalności społecznej. Był opiekunem dzieci i młodzieży, bezrobotnych i zagrożonych patologią. Swoją szczególną troską ogarniał rodziny i całe dzieło wychowania młodego pokolenia. Odgrywał wielką rolę w życiu religijnym, społecznym i kulturalnym na terenie miasta i sołectw. Warto podkreślić, że jego wielką pasją był sport, szczególnie piłka nożna. Był wiernym kibicem AKS-u Strzegom – przypominają strzegomscy samorządowcy.

Ksiądz Marek Żmuda urodził się 3 lutego 1960 r. w Lutyni, powiat średzki. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1986 r. we Wrocławiu z rąk ks. kardynała Henryka Gulbinowicza. Od 1 marca 1997 r. pełnił funkcję proboszcza strzegomskiej parafii. Tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia został nadany księdzu Markowi Żmudzie uchwałą Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 31 maja 2017 r.

Program uroczystości pogrzebowych ks. Marka Żmudy:

niedziela, 5 VII

  • godz. 18.30 – Msza św. z eksportą pod przewodnictwem JE ks. bp. Adama Bałabucha – bazylika pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu
  • Po mszy św. wyruszy procesja żałobna do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej w Strzegomiu

poniedziałek, 6 VII

  • godz. 10.00 – Różaniec – kościół pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej
  • godz. 10.40 – okolicznościowe przemówienia
  • godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem JE ks. bp. Ignacego Deca
  • Po mszy św. wyruszy kondukt pogrzebowy na cmentarz przy ul. Olszowej.

/UM Strzegom, opr. mn/

Poprzedni artykułWakacje w mieście nie muszą być nudne! Kreatywne zajęcia z „Latem na podwórku” oraz kinowymi seansami
Następny artykułOprogramowanie dla przedszkoli – liczne ułatwienia dla nauczycieli i rodziców