Strona główna Wydarzenia Świdnica Podziękowali za posługę biskupa Ignacego Deca

Podziękowali za posługę biskupa Ignacego Deca [FOTO]

4

– Dzisiaj, po przeszło 16-letnim, pełnym poświecenia, ofiary i mądrym posługiwaniu pragniemy, jako duchowieństwo i wierni świeccy, stanąć u boku księdza biskupa i z serca podziękować za wspólną drogę – mówił bp Marek Mendyk, ordynariusz diecezji świdnickiej, podczas diecezjalnego podziękowania za posługę pasterską biskupa Ignacego Deca. W sobotę w świdnickiej katedrze odbyła się uroczysta msza św.

Gdy dobiegła kresu moja posługa na urzędzie biskupa diecezjalnego, wyrażam wdzięczność przede wszystkim Panu Bogu za Jego Opatrzność i łaskawość, która nieustannie towarzyszyła mi w posłudze biskupiej. Moją wdzięczność rozszerzam na ludzi, których Bóg postawił na drodze mojego życia. To dobro widzialne i niewidzialne, które zaistniało w naszej rodzinie diecezjalnej, jest naszym wspólnym dziełem. W budowaniu struktur naszej diecezji ogromnie wspomogli mnie kapłani, moi koledzy i wychowankowie z lat pobytu w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Dlatego też, drodzy bracia w powołaniu kapłańskim, serdecznie wam dziękuję za waszą ofiarną współpracę – mówił biskup senior Ignacy Dec, cytowany przez “Gościa Niedzielnego”. – Pragnę nadal trwać w tej wspólnocie diecezjalnej, w której służyłem 16 lat, jako biskup diecezjalny, i od której tak wiele się nauczyłem, której stałem się niewypłacalnym dłużnikiem – zaznaczył bp Dec.

Pokazałeś nam, księże biskupie, odczytując zamysł św. Jana Pawła II, że trzeba budować nasze życie na Eucharystii, odwoływaniu się do Bożego Miłosierdzia i uciekaniu się pod obronę Najświętszej Maryi Panny, a szczególnie Jej Niepokalanemu Sercu. Tę duchowość nowo powstałej diecezji kształtowały kolejno: Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i peregrynacja figury NMP Fatimskiej. Za te dzieła jesteśmy tobie, Ekscelencjo, szczególnie wdzięczni, bo to one wycisnęły niewątpliwie duchowe piętno naszej młodej świdnickiej diecezji. Dziękujemy za obfitą posługę słowa, uświęcenie nas poprzez sprawowanie Eucharystii oraz innych sakramentów i nabożeństw, jak też pasterskie prowadzenie nas po drogach zbawienia – wskazywał z kolei bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji, którego słowa przywołuje “Gość”.

/mn/