Strona główna Temat dnia Okulary dla kierowcy. Wybierz najlepsze

Okulary dla kierowcy. Wybierz najlepsze

0

Okulary dla kierowców można podzielić na trzy główne kategorie: okulary korekcyjne, okulary przeciwsłoneczne i okulary do jazdy nocą. Okulary korekcyjne to podstawa wyraźnego widzenia, jeśli posiadamy wadę wzroku. Z kolei okulary przeciwsłoneczne zwiększają nasz komfort prowadzenia i bezpieczeństwo podczas słonecznych dni. Muszą jednak posiadać filtr polaryzacyjny. Okulary dla kierowców do jazdy nocą też są bardzo pomocne, bo zwiększają jasność i kontrast widzenia. Sprawdź, jak wybrać najlepsze okulary dla kierowcy, kierując się swoimi potrzebami i jakością.

Dlaczego dobry wybór okularów dla kierowców jest tak ważny?
Kierowcy muszą widzieć wyraźnie i dobrze, aby szybko reagować na wszystkie sytuacje na drodze. Każdy kierowca, który zostanie oślepiony słońcem lub światłami auta nadjeżdżającego z naprzeciwka, stanowi zagrożenie dla siebie i ruchu drogowego. Zagrożeniem jest też kierowca, który nie widzi wyraźnie, ale nie nosi okularów korekcyjnych lub nosi okulary niedopasowane do swojej wady wzroku.

Dlatego tak ważne jest, aby kierowcy noszący okulary korekcyjne przynajmniej raz w roku odwiedzali gabinet okulistyczny. Jeśli ich wada wzroku się pogłębi, a oni nie będą o tym wiedzieć, to mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dodatkowo noszenie okularów podczas jazdy samochodem to po prostu dbanie o swoje zdrowie. Oczy narażone są wtedy na mocny wysiłek, więc jeśli mamy wadę wzroku, to tym bardziej potrzebują wsparcia w postaci szkieł korekcyjnych.

Z kolei wszyscy kierowcy podczas słonecznych dni powinni mieć na sobie okulary przeciwsłoneczne. Istnieje możliwość połączenia okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Można także nakładać na okulary korekcyjne specjalne, przeciwsłoneczne nakładki. Muszą one spełniać wszystkie wymogi, jakie stawiamy przed tradycyjnymi okularami przeciwsłonecznymi.

Jakie okulary dla kierowcy z wadą wzroku?
Przede wszystkim dopasowane do konkretnej wady wzroku. To, jakich wartości szkieł potrzebujemy, ustala optyk lub okulista – nie można samemu ocenić, jakich szkieł się potrzebuje. Okulary dla kierowców muszą mieć powłokę antyrefleksyjną. Dzięki jej zastosowaniu kierowca cieszy się większym kontrastem widzenia. Dodatkowo powłoka antyrefleksyjna w dużym stopniu eliminuje uciążliwe odblaski świateł czy ulicznych latarni. To wszystko sprawia, że oczy są mniej zmęczone po wielogodzinnej jeździe.

Znaczenie ma także wybór oprawek. Okulary dla kierowców mogą mieć dowolny kształt i wygląd, jednak nie mogą ograniczać pola widzenia. Wybierając okulary sprawdźmy, czy dana oprawka nie przeszkadza nam w dostrzeganiu rzeczy “kątem oka” bądź czy nie przytłacza za bardzo całego obrazu. Jeśli będziemy mieć wrażenie “ramy dookoła obrazu” to oznacza, że oprawki ograniczają nam pole widzenia. Oprawki w okularach dla kierowcy muszą stabilnie trzymać się na twarzy, ale nie mogą uciskać skroni ani nosa. Jeśli okulary nawet lekko się zsuwają, należy udać się do optyka, aby odpowiednio dogiąć oprawki.

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców – na słoneczne dni
Każdy kierowca powinien trzymać w aucie dobre okulary przeciwsłoneczne. Jeśli już nosimy okulary korekcyjne na co dzień, to warto mieć dwie pary: zwykłe okulary korekcyjne na pochmurne dni oraz okulary korekcyjno-przeciwsłoneczne. W przypadku wyboru pierwszej opcji można dokupić specjalne nakładki przeciwsłoneczne, które z łatwością można szybko zamontować na oprawkach przy szkłach korekcyjnych.

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców muszą mieć tzw. polaryzację. Powłoka polaryzacyjna chroni oczy przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Osoby, które kupują okulary przeciwsłoneczne na popularnych straganach muszą mieć na uwadze, że ich szkła prawdopodobnie nie mają powłoki polaryzacyjnej, a co za tym idzie bardziej im szkodzą niż pomagają (doprowadzają do rozszerzonych źrenic zbyt dużo światła). Dlatego zwłaszcza dla kierowców ważne jest kupowanie szkieł ochronnych w sprawdzonych miejscach. Ważne! Okulary przeciwsłoneczne mają różne stopnie zaciemnienia, od 0 do 4. Okulary dla kierowców to te z zaciemnieniem 1-3. Filtr kategorii czwartej jest za ciemny, więc nie można prowadzić w tego typu okularach przeciwsłonecznych.

Powłoka polaryzacyjna w okularach nie tylko chroni, ale też pomaga poprzez: polepszenie widzenia kolorów, podniesienie kontrastu, zwiększenie komfortu jazdy. Najbardziej polecane okulary przeciwsłoneczne dla kierowców to te z szarymi szkłami. Takie szkła nie zniekształcają kolorów w żadnych warunkach: ani w mocnym słońcu, ani w zwykłym świetle dziennym. Dobre widzenie nasyconych kolorów jest niemal tak samo ważne jak ostre widzenie przedmiotów: w końcu nieraz na poboczu zdarza się ominąć ubranego na ciemny kolor pieszego. Dobre okulary dla kierowców – czy to korekcyjne, czy przeciwsłoneczne – sprawią, że zwiększamy swoje szanse na szybsze zauważanie takich sytuacji.

Okulary dla kierowców podróżujących nocą i w trudnych warunkach
Coraz większą popularnością cieszą się okulary dla kierowców podróżujących nocą. To czas, w którym łatwo zostać oślepionym światłami innego auta, blaskiem latarni albo innym, mocnym światłem. Dodatkowo w trasie, gdzie nie ma oświetlenia miejskiego, mamy znacznie ograniczoną widoczność i możemy polegać tylko na światłach własnego auta.

Pomocą mogą być okulary dla kierowców do jazdy nocą, czyli okulary ze szkłami o jasnej, żółtej barwie. Takie szkła rozjaśniają obraz i zwiększają kontrast. Dlatego też służą właśnie do jazdy nocnej albo do jazdy we mgle. Podczas niekorzystnej pogody oczy męczą się znacznie szybciej, dlatego takie okulary dla kierowców mogą być bardzo przydatne.

Niezależnie od tego, czy prowadzimy rzadko czy spędzamy w aucie wiele czasu, zawsze powinniśmy pamiętać o ochronie oczu. Okulary dla kierowców – korekcyjne i przeciwsłoneczne, a także te do jazdy nocą – znacznie zwiększą nasze bezpieczeństwo i wygodę prowadzenia. Wystarczy wybrać takie okulary, które odpowiadają naszym potrzebom.

/Artykuł sponsorowany/