Strona główna 0_Slider Mieszkańcy wybrali, jaki pomnik powinien stanąć na skwerze Kaczyńskiego

Mieszkańcy wybrali, jaki pomnik powinien stanąć na skwerze Kaczyńskiego

39

Świdnicki magistrat ogłosił wyniki konsultacji społecznych dotyczących przyszłego zagospodarowania terenu u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej. Mieszkańcy mogli zabrać głos w sprawie wyboru jednego z trzech pomników, który powinien w przyszłości stanąć na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Największe poparcie otrzymał pomysł budowy pomnika Bolka II Świdnickiego.

Przypomnijmy, za pośrednictwem ankiet mieszkańcy mogli wypowiedzieć się, który z trzech zaproponowanych pomników powinien ich zdaniem stanąć u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej. Wśród zgłoszonych pomysłów znalazły się: pomnik Polskiego Państwa Podziemnego (propozycja złożona przez Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne), pomnik Księcia Bolka Świdnickiego (propozycja złożona przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej), pomnik pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej (propozycja złożona przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 w Świdnicy). Mieszkańcy mogli też opowiedzieć się przeciwko wszystkim zaproponowanym pomnikom i przedstawić własną propozycję zagospodarowania skweru.

W piątek ogłoszono wyniki konsultacji, w których złożono 1198 ankiet, w tym 407 papierowych i 791 elektronicznych. Powołany przez prezydent Świdnicy zespół, po ich analizie i weryfikacji stwierdził, że oddano 947 ważnych głosów. Biorący udział w konsultacjach zagłosowali następująco:

  • Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego – 94 głosy,
  • Pomnik Księcia Bolka Świdnickiego – 650 głosów,
  • Pomnik pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej – 127 głosów,
  • 76 ankietowanych nie wskazało na żadną z powyższych propozycji.

O tym, dlaczego w Świdnicy powinien stanąć właśnie pomnik Bolka II mówiła jeszcze przed rozpoczęciem konsultacji Urszula Pawłowska z Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. – Lata świetności grodu Świdnica trwają od siedmiu stuleci, od panowania Bolka II. Nadszedł czas, aby ta historyczna postać znalazła się w przestrzeni obecnej Świdnicy. Trzy razy składaliśmy w ciągu wielu lat pomysł postawienia takiego pomnika. Ostatnio, w rocznicę 650-lecia śmierci księcia Bolka II, jako Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej złożyliśmy akces budowy tego pomnika. Pomnika twórcy potężnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, genialnego polityka, wybitnego taktyka – to jemu zawdzięczamy rozgłos i sławę grodu Świdnica w tamtych czasach w Europie i na świecie. Był najwybitniejszym z Piastów Śląskich. Konferencja popularnonaukowa, która odbyła się w Świdnicy 15 czerwca 2018 roku przybliżyła społeczeństwu historię księstwa, księcia oraz jego bratanicy Anny, żony króla czeskiego, późniejszego cesarza, Karola IV. Telewizyjna produkcja “Korona Królów” również zrobił świetny marketing tej postaci. Nadszedł odpowiedni moment, aby promocja miasta Świdnicy i regionu związana była z postacią Bolka Świdnickiego – mówiła Pawłowska, przywołując badania archeologiczne, wedle których w miejscu obecnego kościoła zielonoświątkowego miał stać zamek Bolka II.

To nasza historyczna powinność, abyśmy zadbali by w przestrzeni miasta pojawiła się postać księcia. Gdzie? Tam gdzie żył, był i urzędował – czyli na zamku. To tutaj, może w otoczeniu rekonstrukcji murów zewnętrznych, powinien usiąść książę – na osi biegnącej od katedry, poprzez Rynek, ulicę Kotlarską do tego właśnie miejsca, aby mógł spoglądać na swoje miasto i podziwiać, jak teraz wygląda. I o to musimy zadbać. Konkurs, w którym wezmą udział artyści – profesjonaliści, rzeźbiarze, wyłoni najlepszą pracę – wskazywała Pawłowska.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułW ostatnim turnieju najlepsze było Atletico
Następny artykułWesele zimą – jak zorganizować ten piękny dzień z zimową aurą w tle?