Strona główna Wydarzenia Świdnica Kto zadba o porządek na brzegach Bystrzycy?

Kto zadba o porządek na brzegach Bystrzycy?

2

Kolejny rok z rzędu na zlecenie świdnickiego magistratu prowadzone będą prace związane z utrzymaniem porządku w korycie Bystrzycy oraz Witoszówki, w tym koszenie ich nabrzeży. Wkrótce ma zostać wyłoniony wykonawca robót.

W porozumieniu z zarządcą wód będących własnością Skarbu Państwa, Gmina Miasto Świdnica od 2016 roku realizuje zadania związane z bieżącym utrzymaniem i konserwacją międzywala i skarp wałów brzegów rzeki Bystrzycy. W ramach odrębnego porozumienia w latach 2017 – 2018 został odmulony i wyremontowany zbiornik Witoszówka I w Parku Centralnym – tłumaczył Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej świdnickiego magistratu, uzasadniając projekt uchwały dotyczącej zawarcia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym “Wody Polskie” porozumienia na ten rok.

W celu ograniczenia zagrożenia powodziowego oraz zapewnienia właściwego stanu technicznego umocnień brzegowych, jak również utrzymania należytej estetyki skarp rzeki Bystrzycy oraz potoku i zbiornika Witoszówka konieczna jest kontynuacja tych prac w bieżącym roku – dodał Gleba. W celu realizacji tych robót ogłoszony został przetarg, do którego zgłosiło się pięć firm. Złożone przez nie oferty opiewają na kwoty od 91 do 139 tys. złotych, a najmniej za swoje usługi zażyczyła sobie świdnicka Farma Miejska. Na wykonanie prac urzędnicy planują przeznaczyć do 92 tys. złotych, z czego 40 tys. złotych to środki przekazane przez „Wody Polskie”. Niebawem powinno nastąpić rozstrzygnięcie przetargu.

W zakresie prac przyszłego wykonawcy znajdzie się: „usuwanie samosiewów drzew i krzewów oraz wykaszanie traw i chwastów na brzegach i skarpach oraz w międzywalu dna koryta rzeki na odcinku Bystrzycy od mostu drogowego w ul. Esperantystów do mostu drogowego w ul. Przyjaźni oraz na brzegach i skarpach potoku Witoszówka od zbiornika Witoszówka 1 do zapory na zbiorniku Witoszówka 2”. Realizacja robót ma następować w okresie od dnia podpisania umowy do 30 października 2020 roku.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPowódź w piwnicach po każdym deszczu. Świdnickie wodociągi pracują nad ustaleniem przyczyny problemu na Osiedlu Młodych
Następny artykułKolejny dzień z pogodowym ostrzeżeniem. IMGW prognozuje burze z gradem