Strona główna Wydarzenia Świebodzice Kometa na wyciągnięcie ręki

Kometa na wyciągnięcie ręki [FOTO]

0

Miłośnikom astronomii sprawiła wielką radość. Dzisiaj na niebie znakomicie widoczna była kometa C/2020 F3 o nazwie NEOWISE. Utrwalił ją m.in. mieszkaniec Świebodzic, Łukasz Kucemba.

Z zachwytem o komecie piszą autorzy Uranii – Postępy Astronomii, czasopisma i strony internetowej prowadzonej przez Centrum Astronomii UMK w Toruniu:

„Patrzyłem i nie wierzyłem własnym oczom… Tak to już jest kiedy czeka się wiele lat na ujrzenie komety nieuzbrojonym okiem. Po prostu: stoisz, patrzysz w niebo i widzisz jasny, lekko rozmyty żółtawy punkt z delikatnie zarysowanym warkoczem. (…) I pomyśleć, że w chwili odkrycia – 27 marca 2020 roku – kometa była tak słaba, że dostrzec ją mogły jedynie duże teleskopy profesjonalnych obserwatoriów astronomicznych. Pierwszy (w podczerwieni) wypatrzył ją jednak teleskop kosmiczny – służący do poszukiwania asteroid zagrażających Ziemi i… komet właśnie. Od nazwy tego projektu – NEOWISE – wzięła swoje imię bohaterka opowieści. Przetrwawszy zbliżenie ze Słońcem cieszy nasze oczy właśnie teraz.”

Komety należy wypatrywać od zmierzchu do świtu nisko nad północnym widnokręgiem. Kolejna taka okazja – jak podaje urania.edu.pl, będzie dopiero za 6 800 lat.

/opr. red./
Zdjęcia Łukasz Kucemba

Poprzedni artykułII tura wyborów prezydenckich rozpoczęta. W lokalach pierwszeństwo dla seniorów i niepełnosprawnych
Następny artykułPieniędzy na operacje Justyny z Marcinowic wystarczy! Zbiórka jednak się nie kończy