Strona główna Temat dnia Kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą przy sprzedaży przez internet?

Kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą przy sprzedaży przez internet?

0

Spora część osób zastanawia się, czy każdy, kto prowadzi sklep internetowy, jest zobowiązany do zakładania firmy. Reszta ludzi rozmyśla nad tym, czy istnieje określony poziom dochodów pochodzących ze sprzedaży, po którego przekroczeniu pojawia się konieczność zarejestrowania działalności. Niestety prawda jest taka, że informacje na temat działalności gospodarczej według art. 2 ustawy są bardzo niejasne, dlatego ich dokładne zrozumienie jest dość trudne. Jak sytuacja wygląda w rzeczywistości?

Czym jest działalność gospodarcza?

Art. 2 ustawy mówi, że działalność gospodarcza to zarobkowa działalność budowlana, wytwórcza, handlowa, czy też usługowa, a także rozpoznawanie, poszukiwanie oraz wydobywanie kopalin ze złóż. Co więcej, jest to również działalność zawodowa, które wykonywana jest w sposób ciągły oraz zorganizowany. Jak widać, przepisy na określają jasno chwili, w której sprzedawca powinien zarejestrować swoją działalność gospodarczą. Definiują ją jednak cztery warunki, po których po prostu trzeba to zrobić. Jakie? Kiedy działalność gospodarcza jest ciągła, zorganizowana, istnieje ona w celu zarobkowym oraz figuruje na własny rachunek.

Wiele ludzi zastanawia się, czy sklep internetowy spełnia te warunki. Jak się można domyśleć, tak. Wszyscy przecież wiemy, że celem sprzedaży w sieci jest zysk. Działalność ta jest również zorganizowana, gdyż sprzedawca musiał podjąć odpowiednie kroki, aby do niej doprowadzić, na przykład założył stronę internetową, czy też zakupił konkretny towar. Nie możemy również zapomnieć o tym, że prowadzenie sklepu internetowego to również zajmowanie się sprzedażą w ciągły sposób. Nie jest to przypadkowa działanie i charakteryzuje się swoją powtarzalnością. Trzeba również wspomnieć o tym, że sprzedawca prowadzi swoją działalność we własnym imieniu, gdyż nie jest on pracownikiem, a właścicielem swojej firmy.

W jakich wypadkach rejestrowanie firmy nie jest konieczne?

Prawdopodobnie wielu z nas słyszało o sytuacjach, w których zakładanie przedsiębiorstwa nie jest koniecznością. Dzieje się tak wtedy, kiedy mówimy o sprzedaży w serwisach aukcyjnych, czy też na aukcjach internetowych, a sama sprzedaż ma tak zwany charakter incydentalny. Kiedy tak jest? Wtedy, gdy nie ma ona zbyt dużego znaczenia oraz dochodzi do niej niezbyt często. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że musi ona być prowadzony w niezorganizowany sposób. W przeciwnym razie rejestracja firmy będzie po prostu koniecznością.

Czy istnieje granica dochodów, która może zwolnić przedsiębiorcę z konieczności rejestracji firmy?

Według polskiego prawa nie ma żadnego poziomu dochodów, po którego przekroczeniu sprzedawca będzie zwolniony lub zmuszony do zakładania swojej firmy. Warto wspomnieć o tym, że same zarobki nie mają większego znaczenie. Wystarczy sama chęć ich pozyskania. O czym mowa? Oczywiście o wyżej opisanym prowadzeniu sprzedaży, której celem jest zarobek. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że kwota wolna od podatku nijak się ma do obowiązku rejestrowania działalności. Odnosi się ona tylko i wyłącznie do konieczności odprowadzanie podatku dochodowego.

W jaki sposób założyć firmę?

Samo zakładanie firmy to nic trudnego i wymaga ono od nas zaledwie kilku kroków. Jakich?

  • Wypełnienie oraz złożenie odpowiedniego wniosku CEIDG-1 w wybranym przez siebie urzędzie Gminy, czy też miasta;
  • Złożenie tak zwanego wniosku VAT-R w urzędzie skarbowym;
  • Złożenie formularza ZUS ZZA lub też ZUS ZUA w ZUS.

Warto zaznaczyć, że zarejestrowanie swojej działalności oraz otrzymanie wpisu do CEIDG nie będzie nas nic kosztowało. Dopiero kiedy dojdzie do rejestracji, sprzedawca będzie zobligowany do odprowadzania comiesięcznych składek na ZUS wynoszących od 433,34 zł do niekiedy nawet 1095,37 zł.

Kiedy prowadzimy sklep internetowy, naprawdę warto zarejestrować swoją działalność. W przypadku, gdy nie dopełnimy tego obowiązku, będziemy mogli borykać się z karą grzywny, a niekiedy nawet ograniczenia wolności. W związku z tym warto wypełniać swoje powinności, aby unikać takich sytuacji.

/Artykuł sponsorowany/