Strona główna Temat dnia Jak ustawić meble w małym pokoju?

Jak ustawić meble w małym pokoju?

0
Aranżacja małej przestrzeni wymaga dużej wyobraźni i zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań, które będą charakteryzować się funkcjonalnością i praktycznością. Wybór i ustawienie mebli jest kluczowym zadaniem, gdyż złe ich umiejscowienie może powodować, że pokój się zmniejszy nie tylko optycznie, ale przestrzennie. Swoje odzwierciedlenie w tym wszystkim mają słowa amerykańskiego grafika, który powiedział, że design musi być prosty, dlatego jest tak bardzo skomplikowany.

Z aranżacją wnętrza jest bardzo podobnie, a tym bardziej w przypadku małych pomieszczeń. Kameralny pokój to z pewnością wyzwanie dla projektanta, a w szczególności, gdy ma on być wygodny, stylowy i wielofunkcyjny. Owszem, każde wnętrze ma inny kształt, jednak nie zmienia to faktu, że można zastosować kilka uniwersalnych zasad.

 (https://domar.pl/kategorie/salon/ – meble Wrocław)

Jakie funkcje ma pełnić mały pokój?
Pokój, a tym bardziej salon, to strefa dzienna, dlatego też powinien łączyć w sobie kącik jadalny, zacisze wypoczynkowe i miejsce, w którym da się pracować. Praktyczny pokój 3 w 1 powinien być wyposażony w lekkie meble, które dodatkowo będą rozkładane i o niewielkich gabarytach. Jeśli w pokoju nie zmieści się biurko, warto wybrać stół z blatem, przytwierdzanym do ściany. Dzięki temu będzie można go złożyć i zaoszczędzić sporo miejsca. Obecnie nowym trendem jest chowanie sprzętów i mebli pod ścianą za sofą. Wystarczy zapewnić swobodny dostęp do nich, a same regały i szafki są świetnym tłem dla aranżacji.

Jak urządzić niewielki i stylowy salon?
Mały i kameralny salon wymaga nieco wysiłku i wyobraźni. Z pewnością zagracanie go czymkolwiek, co nie zawsze będzie potrzebne, albo używane jest ogromnym błędem, chociażby z tego względu, że przestrzeń zostanie jeszcze bardziej ograniczona. Strefa relaksu powinna być centrum aranżacji, dlatego niezbędne jest jej maksymalne wyeksponowanie. Nawet kosztem szafki czy regału. Książki niekoniecznie muszą znajdować się w tych miejscach. Meble oferujące przestrzeń na lektury, to także wiszące półki, które w małych pokojach i salonach są idealnym rozwiązaniem.

Mały pokój powinien zostać zdominowany przez jasne płaszczyzny i dodatki, które będą energetyczne. Jasna sofa będzie świetnie komponować się na frontowej ścianie długiego pokoju. Jeśli dodatkowo ściana zostanie pomalowana na jasno, uzyska się wyrównane proporcje poprzez optyczne skrócenie wnętrza. Duże pole manewru mają osoby, które nie posiadają telewizora. W jego miejsce można ustawić, chociażby biokominek, który będzie świetnym dodatkiem do aranżacji.

Czy sofa musi stać pod ścianą?
Jedno z najważniejszych pytań, jakie bardzo często można usłyszeć – czy sofa musi stać pod ścianą? Jak już wcześniej zostało to napisane – niekoniecznie. Oferowane na rynku meble można ze sobą łączyć kolorystycznie, dzięki czemu można za sofą ustawić małą biblioteczkę. Ponadto ustawienie tego mebla w centralnej części pomieszczenia pozwoli przedzielić je na dwie strefy. Warto dodać, że taki zabieg jest nie tylko stosowany w domach wolnostojących, gdzie są większe metraże i w ten sposób oddziela się salon od jadalni, czy kuchni.

W małym pokoju również będzie to dobre rozwiązanie, z takim samym zastosowaniem. Jeśli obok sofy nie ma miejsca na fotele, można wykorzystać do tego celu wygodne poduchy. Przykładem wyboru takich rozwiązań zastosowane są w stylu skandynawskim. Jeśli brakuje miejsca na kącik do pracy, można go także urządzić za kanapą. W ten sposób łamie się standardowe konwencje aranżacyjne, do których większość ludzi przywykła.

/Artykuł sponsorowany/