Strona główna Wydarzenia Inwestycje mieszkaniowe – rynek wtórny czy pierwotny?

Inwestycje mieszkaniowe – rynek wtórny czy pierwotny?

0
Wiele osób na początku swojego dorosłego życia postanawia zacząć od wynajmowania mieszkania. Po kilku latach zaczynają marzyć im się własne nieruchomości, które dadzą im więcej swobody i pozwolą poczuć się jak u siebie. We własnym mieszkaniu mogą bowiem urządzić pomieszczenia, jak chcą. Do wyboru klientów zawsze są dwie opcje – rynek pierwotny i wtórny. Który wybrać? Jakie mają zalety i wady podane typy nieruchomości?
Czym jest rynek wtórny i pierwotny?
Mówiąc rynek wtórny lub rynek pierwotny nie każdy może wiedzieć, jaka jest różnica w samej definicji tych typów nieruchomości. Rynek pierwotny oznacza nic innego jak kupno mieszkań, które nabywane są od firmy i są świeżo wybudowane. Cechą tego typu nieruchomości jest brak konieczności opłacania podatku, aczkolwiek jest to zależne od tego, czy deweloper ma zamiar finansować VAT z własnych środków.

(https://republikawnetrz.pl/mieszkania-i-apartamenty-w-sprzedazy/ – inwestycje deweloperskie we Wrocławiu)

Rynek wtórny to zakup mieszkań lub domów, które były już używane, czyli zamieszkałe. Najczęściej należy zapłacić za ich nabycie podatek VAT, gdyż w dużej mierze sprzedawane są przez osoby prywatne. Wysokość tego podatku wynosi dwa procent od wartości mieszkania.

Jakie są wady i zalety inwestycji deweloperskich z rynku wtórnego?
Główną wadą nieruchomości z rynku wtórnego jest akceptacja wykończenia mieszkania przez obecnych właścicieli. Nawet jeśli ona będzie w bardzo dobrym stanie, to z pewnością znajdzie się coś do zmiany, a więc nieuniknione jest przeprowadzenie większego lub mniejszego remontu. Warto także wiedzieć, że takie przedsięwzięcie jest znacznie bardziej kosztowne niż w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego. W przypadku starszych mieszkań może pojawić się konieczność wymiany instalacji, co z pewnością spowoduje jeszcze wyższe koszty remontu.

Jeśli już jesteśmy przy wiekowych budynkach, to może się okazać, że ich ocieplenie nie jest najlepsze. Choć można zauważyć, że także bloki z wielkiej płyty są pokrywane styropianem, to nadal na rynku dostępne są nieruchomości bez dodatkowego ocieplenia. Bardzo często nie ma w nich także windy, co w starszym wieku będzie stawało się coraz bardziej uciążliwe. Oczywiście nie sposób wspomnieć o podatku PCC w wysokości dwóch procent od wartości mieszkania.

Rynek wtórny ma także swoje zalety – bardzo często nieruchomości usytuowane są w pobliżu szkół, przedszkoli, poczty, terenów zielonych i sklepów. Wiele osób chce także kupić mieszkanie na już, a więc wybór tego z rynku wtórnego jest świetnym rozwiązaniem. Ponadto wygląd okolicy raczej się diametralnie nie zmieni, więc możemy ocenić, czy nam ona odpowiada.

Inwestycje deweloperskie we Wrocławiu – zalety i wady rynku pierwotnego
W przypadku rynku pierwotnego najczęściej wybór nieruchomości jest bardzo ograniczony. Ponadto nie jest ona ukończona i niekiedy trzeba czekać na jej wybudowanie nawet do kilku lat. Jest to uciążliwe dla osób, które chcą jak najszybciej się wprowadzić. W czasie oczekiwania pozostaje więc spłacanie rat kredytu hipotecznego za mieszkanie, w którym się jeszcze nie mieszka. Mimo nowych ustaw deweloperskich nadal jest ryzyko tego, czy na pewno inwestycja zostanie ukończona i przede wszystkim kiedy. Im dłużej będzie ona budowana, tym większe koszty materiałów będą, co będzie oznaczało także niezbędne dopłaty do wartości nieruchomości.

Wprowadzając się do mieszkania z rynku pierwotnego, z pewnością pierwsze lata będą uciążliwe także ze względu na to, że w budynku sąsiedzi będą prowadzić remonty. Stukanie młotkiem, czy wiercenie w godzinach wieczornych nie powinno być żadnym zaskoczeniem. Ponadto trudno jest też przewidzieć, jak okolica będzie się zmieniać w najbliższych latach. Zaletą niewątpliwie jest to, że deweloper jest zobowiązany udzielić 5 lat gwarancji na lokal. Warto również dodać, że czynsz jest znacznie niższy niż w przypadku mieszkania z rynku wtórnego. Bardzo często nieruchomości są sprzedawane jako bezczynszowe, a jedynymi opłatami są rachunki oraz wpłata miesięczna do wspólnoty mieszkaniowej. Istnieje także możliwość dokupienia miejsca postojowego oraz komórki lokatorskiej, która zastępuje tradycyjną piwnicę.

/Artykuł sponsorowany/