Strona główna 0_Slider 40 rocznica „Solidarności”. Czekamy na wspomnienia uczestników i świadków

40 rocznica „Solidarności”. Czekamy na wspomnienia uczestników i świadków

20

Zryw Polaków w 1980 roku pod szyldem Solidarności zmienił Europę, stając się początkiem upadku reżimów komunistycznych. Planowane przez grupę świdnickich dawnych działaczy związku obchodów ze względu na epidemię koronawirusa nie mogą dojść do skutku. Wszystkich, którzy w tamtym czasie mieli swój wkład w tworzenie się ruchu związkowego i wolnościowego w Świdnicy i powiecie świdnickim zachęcamy do nadesłania wspomnień, które 31 sierpnia 2020 roku zostaną opublikowane na Swidnica24.pl.

I zebranie wyborcze NSZZ Solidarność w ŚFUP. Zdjęcie z archiwum Marka Kowalskiego

Zawarcie porozumień przez władze PRL z komitetami strajkowymi w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej stało się podwalinami NSZZ Solidarność. Najsłynniejsze porozumienie zawarto 30 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, a jej sygnatariuszem był Lech Wałęsa.

Strajki z lata 1980 roku były inspiracją także dla świdniczan. Akcje protestacyjne przeprowadzono w PKS-ie i MPK. Prace przerwały także niektóre wydziały ŚFUP. W pozostałych zakładach panowała napięta atmosfera, pojawiały się plakaty popierające strajk w stoczni. We wrześniu zaczęły się zawiązywać komitety założycielskie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. Pierwsze już 4 września powstały w zakładach ZWAP i ZEM, kolejne zawiązały się w następnych zakładach i instytucjach do początków października. W największych świdnickich fabrykach akces do komitetów założycielskich związku złożyło od 61 do 90% załóg.

Świadków i uczestników tamtych dni zapraszamy do nadsyłania wspomnień z pierwszych dni tworzenia się Solidarności w powiecie świdnickim. Zachęcamy autorów do załączenia swoich zdjęć, archiwalnych z tamtego okresu oraz aktualnych. Na wspomnienia czekamy pod adresem e-mail [email protected] (w temacie proszę wpisać Wspomnienia Solidarność) lub w redakcji Rynek 33/4 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00 do 15 sierpnia 2020.

/red./