Strona główna 0_Slider Sprawdzili zamożność samorządów. Jak wypadła Świdnica?

Sprawdzili zamożność samorządów. Jak wypadła Świdnica?

2

Kolejny rok z rzędu czasopismo samorządowe „Wspólnota” opracowało ranking najbogatszych województw, miast i gmin w Polsce. Autorzy zestawienia wzięli pod uwagę dochody jednostek samorządu terytorialnego w 2019 roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jak wypadły miasta i gminy powiatu świdnickiego?

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych, bowiem – jak wskazują twórcy najnowszego zestawienia – zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, jednak jest to awans chwilowy i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu.

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, autorzy rankingu.

W kategorii miast powiatowych Świdnica zajęła 71 lokatę (dochód 3514,81 zł na mieszkańca). Rok temu miasto uplasowało się na 56 miejscu, a dwa lata temu na 75. Powiat świdnicki awansował w rankingu powiatowym z pozycji 171 i obecnie znajduje się na 166 miejscu (838,90 zł/mieszkańca).

Według rankingu najbardziej zamożną gminą powiatu świdnickiego jest Żarów (3744,61 zł/mieszkańca), który zajął w kategorii „miasta inne” 115 miejsce. W tej samej kategorii Strzegom uplasował się na pozycji 135 (3634,99 zł), Świebodzice na miejscu 266 (3300,47 zł), a Jaworzyna Śląska – 570 (2797,20 zł). W kategorii gmin wiejskich, gmina Dobromierz zajęła 373 pozycję (3456,15 zł), gmina Świdnica – 523 (3349,17 zł), a gmina Marcinowice – 1039 (3063,45 zł).

Z pełnym rankingiem można się zapoznać pobierając publikację pisma „Wspólnota”.

/Wspólnota, opr. mn/

Poprzedni artykułZatrzymano kolejnego kierującego po zażyciu substancji psychotropowych
Następny artykułKoleje Dolnośląskie przywracają kolejne połączenia. Zmiany i nowe kursy od soboty