Strona główna Temat dnia Zmarł proboszcz strzegomskiej parafii i honorowy obywatel Strzegomia

Zmarł proboszcz strzegomskiej parafii i honorowy obywatel Strzegomia

0

30 czerwca zmarł ks. Marek Żmuda, proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu, honorowy obywatel Strzegomia. Miał 60 lat.

Ksiądz Marek Żmuda urodził się 3 lutego 1960 roku w Lutyni (powiat Środa Śląska). Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1986 roku we Wrocławiu z rąk ks. kardynała Henryka Gulbinowicza. W latach 1986-1989 był wikariuszem w parafii MB Królowej Polski w Świdnicy, w latach 1989-1994 był wikariuszem w parafii garnizonowej św. Krzyża w Jeleniej Górze, a od czerwca 1996 do marca 1997 roku był proboszczem parafii św. Michała w Dobromierzu.

1 marca 1997 roku został proboszczem powołanej przez biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel w Strzegomiu. 31 maja 2017 roku, decyzją Rady Miejskiej w Strzegomiu, został mu nadany tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia.

Ks. Marek cieszył się wielkim autorytetem, mając pod swoją opieką ponad 7 tysięcy parafian. Był bardzo lubiany i szanowany. Był księdzem bardzo otwartym i służącym każdemu pomocą. Charakteryzował się olbrzymią energią i darem jednoczenia ludzi. W październiku 2006 roku ksiądz proboszcz otrzymał tytuł kanonika katedralnego. Ksiądz Marek Żmuda pełnił zaszczytną funkcję kapelana branży kamieniarskiej. Ksiądz Marek Żmuda był kapłanem o głębokim życiu wewnętrznym i doskonałym obserwatorem życia swoich parafian, słynął z działalności społecznej. Był opiekunem młodzieży, bezrobotnych, zagrożonych patologią. Swoją szczególną troską ogarniał rodziny i całe dzieło wychowania młodego pokolenia. Odgrywał wielką rolę w życiu religijnym, społecznym i kulturalnym na terenie miasta i gminy – wspomina zmarłego burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

/mn/

Poprzedni artykuł17 milionów dla samorządów. Czy to wystarczy na zasypanie dziur w budżetach?
Następny artykułOgromne zainteresowanie turniejem, przedstawiamy pierwszych zwycięzców