Strona główna 0_Slider Wakacje w Niesulicach inne niż dotychczas. Leśne Biwaki Rodzinne zamiast obozów harcerskich

Wakacje w Niesulicach inne niż dotychczas. Leśne Biwaki Rodzinne zamiast obozów harcerskich

2

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Świdnicki Hufiec ZHP poinformował, że nie jest w stanie ich spełnić i po raz pierwszy w 52-letniej historii świdnickiej bazy w Niesulicach kolonii i obozów harcerskich nie będzie. Jest jednak alternatywa!

Zdaniem krajowych służb sanitarnych, obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala organizację wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, przy uwzględnieniu szczegółowych wytycznych:

  • Wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. Obiekty powinny być przeznaczone dla wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku należy ograniczyć odwiedziny ze strony osób z zewnątrz.
  • W jednym pokoju czy namiocie powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę. Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę.
  • Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów, włączników itp. Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice.
  • Podczas jedzenia powinien być zachowany dystans pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków, a po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł.
  • Organizator jest zobowiązany do opracowania szczegółowego regulaminu uczestnictwa w wypoczynku i przeszkolenia zatrudnionej kadry. Ma również obowiązek zapewnić stałą obecność pielęgniarki lub możliwość szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem.
  • Z pomieszczenia do prowadzenia zajęć należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować czy wyczyścić. Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.
  • Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy.
  • Organizator zobowiązany jest również do ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami np. w przypadku sytuacji podejrzenia zakażenia lub wystąpienia jakichkolwiek komplikacji podczas pobytu na wypoczynku.

Wakacje w Niesulicach bez harcerskich obozów

– Tegoroczny wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży został obwarowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej licznymi procedurami oraz reżimami sanitarnymi, których zdecydowana większość organizatorów nie jest w stanie spełnić. Dobro i bezpieczeństwo dzieci oraz wychowawców i personelu jest dla nas priorytetem i dlatego też, z wielkim bólem w sercu, podjęliśmy decyzję o nieorganizowaniu obozów i kolonii w Harcerskiej Bazie Obozowej w Niesulicach w sezonie 2020. Tę trudną decyzję podjęliśmy w oparciu o aktualny poziom rozwoju epidemii w Polsce, po głębokiej analizie stanu obecnego i zakładając możliwy przyszły rozwój sytuacji, a raczej jej nieprzewidywalność – poinformował Hufiec ZHP w Świdnicy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Wakacje w bazie w Niesulicach nad jeziorem Niesłysz organizowane były przez ostatnie 52 lata. – To pozwalało nam utrzymywać płynność i stabilność naszych działań oraz umożliwiało stałe podwyższanie standardu obozowania. Staraliśmy się nigdy nie zawieść zaufania rodziców, a coroczne powroty uczestników oraz pełna rekrutacja na sezon 2020 (zamknięta na pół roku przed sezonem), są tego dobitnym dowodem. Przygotowania do lata 2020 rozpoczęliśmy już w 2019 roku: zakupiliśmy nowe namioty, rozpoczęliśmy remont obieralni warzyw i kuchni oraz przygotowaliśmy projekt na wykonanie nowej studni ujęcia wody pitnej i do celów sanitarnych – wyliczają świdniccy harcerze, którzy postanowili stworzyć nową ofertę letniego wypoczynku.

Będą “Leśne Biwaki Rodzinne”

Od 52 lat organizujemy obozy dla dzieci i młodzieży, ale ten rok jest wyjątkowy i ze względu na sytuację epidemiczną po raz pierwszy w naszej ofercie znajdziecie Państwo zamiast obozów – “Leśne Biwaki Rodzinne”. Gwarantujemy Gościom korzystanie z urządzeń o standardzie zgodnym z jej polowym charakterem. Zapewniamy warunki pełnego i nieskrępowanego wypoczynku, profesjonalną obsługę, informowanie o atrakcjach turystycznych, pomoc pod względem technicznym. Od lat staramy się utrzymywać wysoki poziom organizacyjny, stwarzamy rodzinną atmosferę, a to, co zapewniamy w ramach odpłatności, mieści się w ogólnie przyjętych zasadach biwakowania, przy wielkiej dbałości o wysoki standard sanitarny – wskazują harcerze.

Bardzo zależy nam na tym, żeby pobyt na naszej bazie odbywał się w spokojnej atmosferze. U nas znajdziesz ciszę, spokój, możesz się zrelaksować upajając się szumem lasu i śpiewem ptaków – dodają. Harcerska baza położona jest nad jeziorem Niesłysz, tuż przy jego linii brzegowej. Niesłysz to największe jezioro na Pojezierzu Łagowskim. Leży w otoczeniu dużych partii lasów sosnowych i liściastych. Linia brzegowa jeziora (dł. 19 km) jest urozmaicona wieloma zatokami i półwyspami. Wzdłuż niej przebiega ścieżka leśna doskonała zarówno do spacerów jak i wypraw rowerowych. Z powierzchni wody wynurzają się dwie duże wyspy, na które można dostać się kajakiem. Baza oddalona jest 2 km od wsi Niesulice, 4 km od Ołoboku, 12 km od Świebodzina, 45 km od Zielonej Góry.

Z regulaminem “Leśnych Biwaków” oraz warunkami rezerwacji miejsc można się zapoznać na stronie Hufca ZHP Świdnica.

/ZHP Świdnica, opr. mn/