Po przerwie spowodowanej koronawirusem na ulice Świebodzic powraca cykl „W poszukiwaniu historii”. Po zaprezentowaniu losów m.in. świebodzickich murów obronnych, kościołów czy najwybitniejszych kobiet, organizatorzy – Adrian Sitko i Tomasz Merchut, tym razem zabiorą uczestników na spacer szlakiem rodziny von Kramsta.
Zaplanowany na 19 czerwca (piątek, godz. 17:00) spacer to już 8. odcinek cyklu, podczas którego dwaj pasjonaci historii swojego rodzinnego miasta zabierają mieszkańców w swoistą podróż w czasie, prezentując miejsca będące milczącymi świadkami historii.
Tym razem tematem spotkania będą losy rodu von Kramsta i ich wpływ na kształt dzisiejszych Świebodzic. Kramstowie – dziewiętnastowieczni przemysłowcy, byli lokalnymi potentatami przemysłu lniarskimi, posiadaczami ziemskimi i działaczami na rzecz rozwoju kolejnictwa na Dolnym Śląsku. Z powodu swojego rozległego majątku często nazywani są „śląskimi Rockefellerami”.
Dodatkowym smaczkiem towarzyszącym opowieściom o rodzie Kramstów jest fakt, że to w ich pałacu w Morawie po raz ostatni miał być widziany obraz Rafaela Santi „Portret Młodzieńca” – do dziś najpilniej poszukiwane dzieło sztuki zaginione podczas II wojny światowej.
Spacer odbędzie się z zachowaniem środków ostrożności, uczestnicy proszeni są o stosowanie maseczek.
/materiał organizatora/