Strona główna Wydarzenia Rośliny akwariowe i ich pielęgnacja

Rośliny akwariowe i ich pielęgnacja

0

Zapewnienie równowagi jest pierwszym oraz najważniejszym krokiem do uzyskania zdrowego i czystego akwarium. Najlepszym pomocnikiem są naturalne rośliny akwariowe. Rozkładają one szkodliwe substancje, produkują tlen, który jest niezbędny do życia ryb, a także zużywają szkodliwy dla nich dwutlenek węgla, zapewniając jednocześnie balans w zbiorniku.

Bardzo ważnym punktem jest także odpowiednie oświetlenie, od którego zależy tempo fotosyntezy. Przy zwiększeniu natężenia światła intensywność fotosyntezy rośnie. Oświetlenie w akwarium pełni tą samą rolę, co słońce w przyrodzie.

Rośliny dzieli się na niewymagające, średniowymagające oraz wymagające. Najłatwiejsze w uprawie, jak sama nazwa wskazuje, są rośliny niewymagające. Nie potrzebują one takiej ilości światła jak pozostałe dwie grupy. Rośliny wymagające są zazwyczaj niskie oraz potrzebują wysokiej jakości, silnego oświetlenia.

Aby rośliny mogły wytwarzać glukozę podczas fotosyntezy, potrzebują dwutlenku węgla. Powstaje on w akwarium dzięki oddychaniu ryb. Jeśli w akwarium znajduje się duża liczba roślin, należy uzupełniać CO2 za pomocą butli ciśnieniowej zawierającej dwutlenek węgla. Nie jest to wielki obowiązek, ponieważ butla zawiera zawór sterujący, który reguluje ilość emitowanego CO2. Dodatkowo jeśli kupimy większy rozmiar, nie będzie konieczna częsta wymiana.

Należy także pamiętać o nawożeniu roślin. Mimo tego, że dostarczymy im dodatkową ilość składników odżywczych, może się zdarzyć, że nadal nie będzie to wystarczające. Rośliny upomną się o potrzebne składniki zmieniając swój wygląd. W przypadku niedoboru żelaza nowe liście mają biały lub żółty kolor. Gdy brakuje CO2 liście przestają rosnąć i umierają. Gdy zauważymy żółte liście, oznacza to, że roślinom brakuje potasu. Natomiast przy niedostatku wapnia nowe liście są zdeformowane. Należy także pamiętać, że nadmiar niektórych składników odżywczych może zablokować inne pierwiastki, przez co rośliny zwiędną. Planując montaż profesjonalnych zestawów akwarystycznych trzeba o tym pamiętać, gdyż w innym wypadku nie będą one tak pięknie wyglądały.

Przed zakupem roślin powinniśmy wyobrazić sobie jak powinno wyglądać nasze wymarzone akwarium. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy zachować estetykę. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakiej ilości oraz jakiego rodzaju roślin będziemy potrzebować. W sklepach internetowych możemy ustawić filtry, które pomogą nam w znalezieniu odpowiednich dla nas roślin.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZbigniew Suchyta z absolutorium i wotum zaufania
Następny artykułKoronawirus w powiecie świdnickim: kolejne wyzdrowienia