Strona główna Wydarzenia Poduszka zderzeniowa TMA – może uratować życie!

Poduszka zderzeniowa TMA – może uratować życie!

0
Naprawa nawierzchni, poprawa oznakowania lub koszenie trawy to prace, które pracownicy służb utrzymania autostrad muszą wykonywać regularnie. Wszystko ma miejsce przy pędzących samochodach oraz ciężarówkach. Mimo dobrego oznakowania i odblaskowych strojów, zdarza się, że stają się oni ofiarami wypadków. Zresztą nie tylko oni. Takie prace zwiększają również ryzyko wypadków, w których mogą ucierpieć kierowcy. Dlatego coraz częściej firmy budowlane decydują się na umieszczenie w okolicach prac remontowych, poduszki zderzeniowej. Takie ma w swojej ofercie firma Tioman.

Poduszki zderzeniowe ratują życie
W krajach Europy Zachodniej to już standard, ale u nas dopiero zdobywa popularność. Poduszki zderzeniowe TMA poprawiają bezpieczeństwo osób pracujących na autostradach i drogach w całym kraju, ale również kierowców pojazdów. TMA to skrót od angielskiego „trackmounted crash attenuator”. Poduszka energochłonna montowana jest na ciężarówce, która zatrzyma się na pasie drogowym na którym prowadzone będą prace. W przypadku wypadku, stłumi ona negatywne skutki zdarzenia. Jak działa?

Każda poduszka zderzeniowa firmy Tioman potrafi przyjąć naprawdę ogromne uderzenie. To dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii. W środku znajdują się trzy strefy zgniotu, które stworzone są ze specjalnie stworzonego kartonu. Zatrzymają one nawet dwutonowy samochód, który osiąga prędkość do 100 km/h. W ten sposób pochłaniana jest cała energia kinetyczna, która wytwarza się podczas zderzenia.

Poduszka zderzeniowa TMA
Poduszki energochłonne (inaczej zderzeniowe) są bardzo łatwe w montażu. Można umieścić je na każdej ciężarówce, która waży więcej niż 8 ton.Cały proces umieszczania jej na pojeździe trwa zaledwie kilkanaście minut i bez problemu można to zrobić za pomocą wózka widłowego.

W zestawie znalazły się: 

  • tablica sygnalizacyjna U-26a
  • poduszka zderzeniowa
  • stacja dokująca

Co ważne, poduszkę opuszcza się z pozycji kabiny kierowcy. Dzięki temu drogowcy nie muszą narażać się na niebezpieczeństwo przy rozkładaniu poduszki. Czas jej rozłożenia wynosi 22 sekundy, co jest bardzo ważne podczas postoju na pasie drogowym. Opuszczona poduszka ma nieco ponad 4 metry długości oraz 2,30 szerokości. Każda waży około 800 kilogramów. Poduszki zderzeniowe TMA (pełna karta produktu na stronie producenta: http://tioman.pl/pl/content/poduszka-zderzeniowa-tma-0) spełniają wszystkie wymagane przez Unię Europejską dyrektywy, a produkt jest zgodny z normą PN-EN 12966. Każdy egzemplarz zrobiony jest ze specjalnego tworzywa sztucznego, który odporny jest na sól oraz wilgoć. Dlatego właśnie poduszek zderzeniowych TMA można używać w każdych warunkach.

Poduszki zderzeniowe pożądane przez drogowców
Poduszka jest stworzona zarówno z myślą o kierowcach jak i drogowcach pracujących w pasie ruchu. Wielu z nich przyznało, że kiedy ich firmy decydują się na używanie poduszek zderzeniowych, to ci czują się bezpieczniej. Zwłaszcza, że zdarzały się już sytuacje w których ratowały one życie kierowcom jak i robotnikom. Według danych tylko w tym roku miały już miejsce cztery kolizje z udziałem poduszek w naszym kraju. Gdyby nie one, byłyby to wypadki z o wiele poważniejszymi konsekwencjami. W większości przypadków uczestnicy wyszli z nich bez szwanku, co dowodzi słuszności używania poduszek.

To właśnie te zdania powodują, że firmy coraz częściej decydują się na zakup poduszek energochłonnych. Mimo, że w Belgii jest ich ponad dziesięciokrotnie więcej niż w Polsce, to również w naszym kraju stają się one coraz bardziej popularne. To dobry znak, ponieważ takie rozwiązanie poprawi bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i osób pracujących na drogach.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWybory prezydenckie 2020. Głosowanie rozpoczęte. Jak przygotować się na wizytę w lokalu wyborczym?
Następny artykułWakacyjny cykl siatkówki plażowej powraca! [FOTO]