Strona główna Temat dnia Nowość w Palarni Blend. Kawa bezkofeinowa już dostępna w Świdnicy

Nowość w Palarni Blend. Kawa bezkofeinowa już dostępna w Świdnicy

0
Lokalna palarnia kawy Blend  z okolic Świdnicy wprowadza do swojej oferty kawę bezkofeinową o nazwie Bezka. O samym produkcie opowiada właściciel – Paweł Żyłka.
 Bezka to nasza kawa bezkofeinowa, z którą odważnie wchodzimy na rynek mimo, iż mamy świadomość jak bardzo niszowy jest to produkt. Chcemy pokazać, że takie ziarna traktowane z troską mogą smakować równie dobrze, co tradycyjna kawa. Ponadto każdy powinien mieć szansę na dobrą i aromatyczną kawę – bez wyjątków – stąd też chcemy odpowiedzieć na te potrzeby. Piwo bezalkoholowe powoli zdobywa coraz szersze grono sympatyków i sądzimy, że grupa odbiorców kawy bezkofeinowej może również stopniowo rosnąć. Będziemy badać temat na bieżąco, gdyż jest już dostępna na stałe w ofercie lodziarni Gałka, w Świdnicy mówi Paweł Żyłka.

 Są różne sposoby pozbywania się kofeiny i tutaj chcemy uspokoić – Bezka to zawsze ziarna z metod najbardziej naturalnych. Będziemy korzystać głównie z kaw poddanych metodzie Swiss Water. W największym skrócie to system specjalnych filtrów oraz cyrkulacji wody – opatentowany już w 1979 roku. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, gdyż eliminuje kofeinę w 99% pozostawiając jednocześnie naturalne walory smakowe ziaren. Na cenę kawy bezkofeinowej składa się oryginalny surowiec, proces i dodatkowe koszty transportu. Metodę Swiss Water wykonuje się obecnie tylko w jednym miejscu na świecie wyjaśnia.
Jako, że chętnie dzielimy się naszą pasją – wspólnie z lodziarnią Gałka – mamy dla Was promocję! Przez pierwszy tydzień 20-26.06 będzie można wymienić tradycyjną kawę na bezkofeinową w tej samej cenie. Jest to świetna okazja, żeby jej spróbować i być może nie rezygnować ze swojej ulubionej filiżanki nawet w okolicach wieczora. Ponadto również przez tydzień na naszej stronie www.palarniablend.pl będzie dostępna w niższej cenie zachęca.

Bezka zaskoczyła nas swoją głębią smaku i złożonością. Mamy nadzieję, że Wam również przypadnie do gustu! Smakuje nam w każdym możliwym wariancie – jako czarna lub w postaci kaw mlecznych – dodaje.
/Artykuł sponsorowany/
Poprzedni artykułRanking liceów „Newsweeka”. Dwie świdnickie szkoły w pierwszej dwudziestce na Dolnym Śląsku
Następny artykułGroził zabójstwami, pobiciami i gwałtami. Telefoniczny stalker został złapany w Hiszpanii