Strona główna 0_Slider Nagrobki art déco odzyskają blask. Jest kolejne wsparcie z ministerstwa kultury

Nagrobki art déco odzyskają blask. Jest kolejne wsparcie z ministerstwa kultury

0

Liczący blisko 400 lat cmentarz ewangelicki przy Kościele Pokoju w Świdnicy to nie tylko miejsce pochówku tysięcy świdniczan, ale też zapis historii miasta i zmieniających się stylów w sztuce. Jest jak skarbnica, w której można odnaleźć wybitne dzieła artystów tworzących mauzolea, nagrobki, pomniki i ogrodzenia. Kilka z 12 unikalnych kwater nagrobnych, wykonanych w stylu art déco odzyska blask dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

XVII-wieczny cmentarz przy Kościele Pokoju jest jednym z zaledwie kilku zabytkowych cmentarzy w Polsce, które otrzymuje wsparcie  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego już od 2009 roku. Część prac, w tym remont liczącego 1 kilometr długości muru z 49 nagrobkami i 12 pomnikami wolnostojącymi, wykonano dzięki projektowi norweskiemu w latach 2014-2017. Cmentarz zyskał nowe alejki, oświetlenie i został objęty monitoringiem.

Potrzebne są ogromne nakłady, by przywrócić świetność niszczejącym w powojennej Polsce przez dziesiątki lat nagrobkom. Parafia Ewangelicko-Augsburska skutecznie co roku pozyskuje kolejne środki m.in. z puli ministerialnej. W ostatnich dniach w ramach II naboru do programu ochrony zabytków w 2020 roku udało się sięgnąć po dotację w wysokości 183 tysięcy złotych.

Parafia zgłosiła do programu projekt odnowienia 12 kwater nagrobnych wykonanych w stylu art déco. Wszystkie pochodzą z pierwszej połowy XX wieku, a charakteryzują się pięknymi, kutymi ogrodzeniami, w których dominuje układ geometryczny i powtarzalne elementy roślinne. Pozyskana dotacja pozwoli na odrestaurowanie kilku kwater.

/asz/
Zdjęcia z archiwum Parafii Ewangelicko-Augsburskiej pw. św. Trójcy w Świdnicy

Poprzedni artykułJuż dziś powalczy o kolejne zwycięstwo na zawodowym ringu [TRANSMISJA]
Następny artykuł#GaszynChallenge. Pompują radni, urzędnicy, sportowcy i pracownicy fabryki Electrolux. Wszystko dla chorych maluchów [VIDEO]