Strona główna 0_Slider Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga po raz piąty!

Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga po raz piąty!

0

Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to największy festiwal organowy w rejonie świdnickim i wałbrzyskim. Na słuchaczy podczas zbliżającej się piątej edycji czekają 3 transmisje koncertów na stuletnich organach piszczałkowych firmy Schlag&Söhne z Kościoła Pokoju w Świdnicy. 

Zuzanna i Maciej Batorowie, inicjatorzy i organizatorzy festiwalu.

Festiwal odbędzie się w dniach 3-17 lipca 2020 roku. Oprócz koncertu kameralnego i recitali organowych, przygotowane będą: wirtualne spotkanie z muzykami klasycznymi z cyklu Muzyczne Foyer po jednym koncercie oraz spacer historyczny „Szlakiem Schlaga” po Świdnicy.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią Zuzanna i Maciej Batorowie – małżeństwo organistów. Od 2011 roku związani ze Świdnicą, gdzie tworzą jedno z najbardziej zauważalnych centrów muzyki organowej w Polsce. Prowadzą Fundację Dobrej Muzyki, w której realizują swoją misję – uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej. W ciągu prawie 8 lat działalności Fundacji zorganizowali ponad 130 koncertów zapraszając wybitnych artystów z całego świata. Para koncertuje w wielu krajach europejskich jako duet organowy wykonując autorskie transkrypcje organowe na 4 ręce. Rodzice Bernarda, Leonarda i Henryka.

PROGRAM FESTIWALU

3.07.2020, PIĄTEK
Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6
INAUGURACJA FESTIWALU
Zuzanna i Maciej Batorowie – organy
W programie: Böhm, Rheinberger, Grieg, Karg-Elert, Escaich, Bator

10.07.2020, PIĄTEK
Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6
Krzysztof Grzybowski – klarnet
Mateusz Rzewuski – organy
W programie: Bach, Baermann, Bruch, Faure, Busoni, Vierne, Reger

17.07.2020, PIĄTEK
Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6
KONCERT FINAŁOWY
Thomas Cornelius (Hamburg) – organy
W programie: Bach, Wagner, Dvorak, Rachmaninoff, Cornelius

Wszystkie zaplanowane wydarzenia Festiwalu będą transmitowane na żywo na Facebooku. Oglądanie live-streamingu będzie publicznie dostępne, ale możliwe wyłącznie w czasie rzeczywistym. Wirtualny i realny udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny, natomiast liczba osób na koncertach będzie ograniczona zgodnie z przepisami obowiązującymi w lipcu 2020. 

Patronem Festiwalu jest organmistrz Christian Schlag, założyciel dawnej świdnickiej wytwórni Schlag&Söhne, produkującej organy piszczałkowe na cały świat (m.in. Europę, Meksyk, RPA). Wszystkie koncerty wykonywane będą na stuletnich, symfonicznych organach jego produkcji.

Podczas koncertów Festiwalu zaprezentowana zostanie muzyka klasyczna i sakralna różnych epok z akcentem na XIX, XX i XXI wiek. Ukazane zostaną w ten sposób szerokie możliwości tego instrumentu. Słuchacze zobaczą z bliska, na czym polega praca organisty przy instrumencie.

Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Miasta Świdnica.

/Informacja organizatora/

Poprzedni artykułStrażacy pomagali przy zalaniach [FOTO]
Następny artykułZawalił się budynek gospodarczy [FOTO]