Strona główna 0_Slider Wkraczamy w drugi etap odmrażania sportu!

Wkraczamy w drugi etap odmrażania sportu!

1

Małymi krokami, ale jednak sportowcy i amatorzy aktywności fizycznej powoli mogą meldować się na co poniektórych arenach sportowych. Od poniedziałku, 4 maja wkroczymy bowiem w mocno wyczekiwany drugi etap odmrażania sportu w czasie pandemii koronawirusa. 

Zgodnie z wytycznymi Kancelarii Premiera Rady Ministrów i Ministerstwa Sportu, z ograniczeniami wznawiają działalność obiekty otwarte. Mowa między innymi o stadionach piłkarskich, lekkoatletycznych, kortach tenisowych, czy też boiskach szkolnych i wielofunkcyjnych typu Orlik. W wielu miejscach obiekty sportowe przynajmniej w poniedziałek, 4 maja otwarte jednak nie zostaną. Tak też będzie choćby w Świdnicy.

Od 4 maja udostępnione zostaną następujące obiekty z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym:

Maksymalnie do 6 osób:
• stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne),
• boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki),
• infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa,
• pola golfowe,
• ośrodki jeździeckie oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.

Maksymalnie do 2 osób:
• Infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów wodnych: kajak, łódka, rower wodny

Maksymalnie 4 osoby na jeden kort:
• Korty tenisowe: otwarte i półotwarte.

W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:
• zachowanie dystansu społecznego,
• obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
• ograniczona liczba osób,
• weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
• brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
• dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
• obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
• korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu

Kolejne etapy odmrażania sportu (daty nie zostały jeszcze ustalone):

III etap: Zostaną otwarte sale szkolne, obiekty zamknięte, ośrodki sportowe dla olimpijczyków i zawodowców, jednak również z maksymalnie sześcioosobowym składem. Będą umożliwione także treningi grupowe w sportach zawodowych

IV etap: Zostanie ponownie uruchomiona działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej, a także działalność związana ze sportem, rozrywkowa i rekreacyjna polegająca na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów w tym klubów tanecznych, basenów, siłowni, klubów fitness, klubów tenisa stołowego, squasha, badmintona, sportów walki, kręgielni, parków trampolin, skateparków, ścianek wspinaczkowych. Zostanie także umożliwiona organizacja imprez sportowych do 50 osób w przestrzeni otwartej

V etap: Powinny wrócić rozgrywki z udziałem publiczności oraz organizacja imprez masowych, jednak na razie nie wskazano konkretnej daty.

Na ten moment czekali oczywiście nasi świdniccy sportowcy, którzy od poniedziałku, 4 maja powoli i z dużymi ograniczeniami, ale jednak mogą wrócić do treningów. Chodzi o przedstawicieli sportów rozgrywanych na otwartym powietrzu, jak między innymi piłka nożna. Nasi zawodnicy i zawodniczki w ostatnim czasie wykonywali polecenia swoich trenerów, ale trenowali jedynie zdalnie. Teraz będą mogli choć w małych grupach i ze sporymi ograniczeniami spotkać się na otwartym terenie. Tak jest choćby w przypadku licznej grupy przedstawicieli Miejskiego Klubu Sportowego Polonia-Stal Świdnica, którzy szykują się na powrót do tradycyjnych treningów na boisku.

Od poniedziałku, 4 maja będzie można korzystać również z wypożyczalni sprzętu wodnego nad świdnickim zalewem Witoszówka. Na gości czekać będą kajaki, rowery wodne oraz łodzie typu optymist. Bosmanat czynny będzie codziennie od godziny 12.00 do 19.00. Za wypożyczenie sprzętu w zależności od czasu i dnia pływania trzeba będzie zapłacić od 6 do 12 złotych. – Mamy nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych możliwość aktywnego wypoczynku nad zalewem będzie cieszyła się dużym powodzeniem – mówi p.o. dyrektora Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Jan Czałkiewicz.

W związku z obostrzeniami wynikającymi z pandemii liczba osób korzystających infrastruktury do sportów wodnych zostanie ograniczona do dwóch osób (kajak, łódka, rower wodny). Na gości bosmanatu czekać będzie pięć rowerów wodnych, pięć kajaków i dwie łodzie typu optymist. Dodatkowymi atrakcjami będą: przestronny taras widokowy na dachu wypożyczalni, dwa długie pomosty spacerowe oraz pływająca fontanna na środku zbiornika. Przy brzegach zalewu można wypocząć na drewnianych ławkach i leżakach.

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Plac 1000-lecia Państwa Polskiego
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]