Strona główna Sport Siatkówka Trenuj z dwukrotną mistrzynią Europy

Trenuj z dwukrotną mistrzynią Europy

0

Od tego tygodnia ruszył cykl plenerowych treningów siatkarskich z dwukrotną mistrzynią Europy, wychowanką Polonii Świdnica – Dorotą Świeniewicz. Nasza wspaniała zawodniczka wraz ze swoim synem Julianem zapraszają na sportowe zajęcia dwa razy w tygodniu. 

Od 4 maja w każdy poniedziałek i piątek o 15:00 razem z Dorotą Świeniewicz i jej pomocnikiem – synem Julianem, facebookowy profil Polska Siatkówka będzie pokazywać Wam propozycje siatkarskich zabaw w parach na świeżym powietrzu. Pierwszy trening dostępny jest pod linkiem: https://www.facebook.com/PolskaSiatkowkaOfficial/videos/163283988421252/

Dorota Świeniewicz swoje pierwsze kroki stawiała w Polonii Świdnica, gdzie trenowała pod okiem między innymi Andrzeja Ząbka i Jerzego Matlaka. Z biało-zielonymi wywalczyła awans do I ligi. Później reprezentowała barwy BKS-u Stal Bielsko-Biała, z którym sięgnęła po dwa wicemistrzostwa Polski (1994 i 1995), a także mistrzostwo kraju (1996). Rok później drużyna zajęła trzecią lokatę, a Dorota Świeniewicz zdecydowała się na wyjazd do Włoch. Przez kolejnych dziewięć lat reprezentowała barwy drużyny Despar Perugia. Z tym klubem w 2003 i 2005 roku zdobyła mistrzostwo Włoch, w 1999, 2003 i 2005 roku puchar Włoch, a także puchar ligi włoskiej w 2006 roku. Triumfowała w Pucharze Zdobywców Pucharów (2000), a cztery lata później zagrała w finale Ligi Mistrzyń. Podczas spotkania nabawiła się poważnej kontuzji, która uniemożliwiła jej dalszą grę. Ekipa Desparu Perugia przegrała z Marichalem Teneryfa, ale już dwa lata później Włoszki w składzie z Dorotą Świeniewicz okazały się najlepszym zespołem w Europie, pokonując w wielkim finale RC Cannes. Później broniła jeszcze barw hiszpańskiego Icaro Alaro Mallorca, włoskiej Teny Santeramo, czy krajowych drużyn: BKS-u Aluprof Bielsko-Biała i Atomu Trefl Sopot. Biało-czerwoni kibice chyba najlepiej pamiętają jednak świdniczankę z gry w barwach Polski. W latach 1991-2009 rozegrała łącznie 325 występów w reprezentacji. Największe sukcesy Dorota Świeniewicz i jej reprezentacyjne koleżanki odnosiły za kadencji trenera Andrzeja Niemczyka. Biało-czerwone sięgnęły po mistrzostwo Starego Kontynentu w 2003 (Turcja) i 2005 roku (Chorwacja)!

/MDvR/

Poprzedni artykułWspierają świdnickich seniorów. Trwa zbiórka materiałów higienicznych i akcja „Pocztówka dla seniora”
Następny artykułKoronawirus w powiecie świdnickim. Druga śmiertelna ofiara w Świdnicy