Strona główna 0_Slider Biblioteki, muzeum i galeria szykują się do otwarcia

Biblioteki, muzeum i galeria szykują się do otwarcia

0

Dwie pierwsze instytucje kultury w Świdnicy przygotowują się do otwarcia. Miejska Biblioteka Publiczna wraz z filiami będzie czynna od 5 maja, Galeria Fotografii w Rynku od 12 maja. Otwarcie zapowiada biblioteka w Żarowie. Nadal zamknięte pozostają kino Cinema 3D oraz Świdnicki Ośrodek Kultury.

Muzeum dawnego Kupiectwa od 5 maja

Zwiedzanie od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00, w soboty i niedziele 11.00 – 17.00.

Regulamin zwiedzania ekspozycji Muzeum Dawnego Kupiectwa na czas pandemii Covid 19 obowiązujący do odwołania:

Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających, jednorazowo na terenie ekspozycji może przebywać do 10 zwiedzających,
Przy wejściu głównym do Muzeum, przy kasie biletowej umieszczone jest stanowisko ze środkami ochrony osobistej dla zwiedzających (płyny dezynfekcyjne, rękawiczki),
Muzeum otwarte jest w miesiącu Maju dla zwiedzających w godzinach: 10.00-17.00, na pół godziny przed zamknięciem ekspozycji (godz. 16.30) bilety nie będą sprzedawane i nie    będą przyjmowani nowi zwiedzający,
Na czas pandemii nie przyjmuje się rezerwacji zwiedzania grupowego, do odwołania,
Zwiedzanie grupowe zostanie ponownie udostępnione przez Muzeum, gdy sytuacja epidemiczna w kraju na to pozwoli i gdy kierownictwo Muzeum uzna, iż jest w stanie zapewnić    bezpieczeństwo zwiedzającym na ekspozycjach muzealnych,
Działalność edukacyjna muzeum, ze względu na brak możliwości prowadzenia jej na otwartej przestrzeni, ograniczona będzie do działań w sieci (strona internetowa, facebook    muzealny) do odwołania,
Zwiedzanie Muzeum odbywać się musi z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa, w odstępach co najmniej 2 metrów między zwiedzającymi i w maseczkach ochronnych,
Osoby bez maseczek ochronnych nie będą wpuszczane do Muzeum,
Na czas pandemii wstrzymane zostało korzystanie z multimediów aktywowanych dotykiem (system audio-guide),
Szatnia muzealna na czas pandemii będzie zamknięta do odwołania,
Wstrzymana została organizacja wydarzeń dla większych grup ludzi (wernisaże, finisaże, konferencje naukowe, itd.)

Nowe zasady korzystania z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy

Biblioteka będzie otwarta w poniedziałek od 11.00 do 17.00, a w pozostałe dni od 9.00 do 17.00. W soboty będzie zamknięta. Wyjątkiem będzie Czytelnia Czasopism w budynku głównym biblioteki przy ul. Franciszkańskiej, która pozostaje nieczynna do odwołania. Filie (nr 1,2 i 5) będą czynne codziennie (od poniedziałku do piątku) w godz. 9.00 – 16.00. Wyjątkowo filia nr 5 rozpocznie pracę 7 maja.

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Ministra Zdrowia, biblioteka wprowadza dodatkowe zasady odwiedzin:

  • W bibliotece jednorazowo może przebywać 20 osób, w filiach 2 (z wyłączeniem pracowników biblioteki). Każda osoba, przy wejściu do biblioteki, otrzyma numerek. Wychodząc, należy go zwrócić. Pozostali czytelnicy powinni czekać na zewnątrz w odległości przynajmniej 2 m od siebie.
  • Czytelnicy zobowiązani są przychodzić do biblioteki w maseczkach na twarzy. Przy wejściu do biblioteki należy zdezynfekować ręce.
  • Pracownicy biblioteki będą zaopatrzeni w środki ochrony osobistej – przyłbice i rękawiczki. Od czytelników dodatkowo będą oddzieleni pleksą.
  • Stanowisko do zwrotu wszystkich zbiorów znajduje się na I piętrze przy Sali Cysterskiej.
  • Wszystkie zwroty będą poddawane dwutygodniowej kwarantannie.
  • Przed przyjściem do biblioteki, należy upewnić się, że potrzebna książka czy inny zbiór jest dostępny.
  • Aby zarezerwować lub przedłużyć książkę czy zbiór, należy skorzystać z konta czytelnika lub skontaktować się z pracownikiem biblioteki mailowo lub telefonicznie

Ważna informacja: wszystkie zbiory biblioteczne z terminem zwrotu po 11 marca zostały automatycznie przedłużone do 31 maja.

Dla czytelników, którzy chcieliby tylko zwrócić zbiory, zostanie ponownie uruchomiona całodobowa wrzutnia przy bibliotece.

Co ważne, otwarcie biblioteki dla czytelników obejmuje zakres wypożyczeń i zwrotów bibliotecznych bez wolnego dostępu do księgozbioru. Bez spotkań, warsztatów, korzystania na miejscu z czytelni, komputerów, punktu ksero czy szatni.

/komunikat MBP/

Galeria Fotografii za tydzień

Wobec uruchomienia 2 etapu znoszenia obostrzeń związanych z pandemią, informujemy, że Świdnicki Ośrodek Kultury planuje uruchomić dostęp do Galerii Fotografii. Na razie jeszcze w reżimie sanitarnym – tzn. zwiedzanie pojedynczo i z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa (maseczki, użycie płynu dezynfekującego).

Galerię udostępnimy od 12 maja, ponieważ teraz trwają w niej prace odświeżające pomieszczenie. W obecnych warunkach Galeria będzie otwarta w godz. 12.00 – 16.00 od wtorku do soboty.

/komunikat ŚOK/

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów zostanie ponownie otwarta 5 maja. Czytelnicy z zasobów biblioteki będą mogli korzystać od godziny 9.00 do godziny 17.00 od poniedziałku do piątku. Jednak nie wszystkie części będą do dyspozycji mieszkańców.

Czytelników czeka kilka istotnych zmian w funkcjonowaniu żarowskiej biblioteki:
– z użytku zostanie wyłączona czytelnia i stanowiska komputerowe;
– nie ma wolnego dostępu do półek – książki kompletuje bibliotekarz;
– spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki oraz klubu PLANSZOMANIA zostają zawieszone do odwołania;
– w wyznaczonych miejscach pojawią się płyny do dezynfekcji, z których obowiązkowo każda osoba wchodząca do biblioteki będzie musiała skorzystać;
– obowiązkowa jest również maseczka i rękawiczki jednorazowe, w które czytelnik powinien sam się zaopatrzyć;
– bezwzględnie należy zachować dystans społeczny – minimum 2 metry;
– jednocześnie w bibliotece mogą przebywać cztery osoby;
– książki, które zostaną zwrócone do biblioteki zostaną skierowane na tzw. 14-dniową kwarantannę (wydzielone osobne miejsce, do którego nikt oprócz pracowników biblioteki nie będzie miał dostępu) i dopiero po tym czasie będą mogły zostać ponownie wypożyczone;
– zmianie uległ tymczasowo również regulamin wypożyczeń, obecnie można wypożyczyć maksymalnie 6 książek na miesiąc.

Do czytelników zwracamy się z ogromną prośbą, aby czas przebywania w bibliotece skrócili do minimum. Ze względu na ograniczony dostęp do regałów z książkami, zachęcamy do przeglądania katalogu online pod adresem internetowym www.biblioteka.zarow.pl i rezerwowania wybranych pozycji, co pozwoli skrócić czas państwa pobytu w bibliotece, a wszystko to w trosce o zdrowie czytelników i pracowników biblioteki. Za każdym razem możemy zadzwonić do biblioteki, aby zarezerwować wybraną książkę. Na telefony czytelników czekamy pod numerami: wypożyczalnia główna 74 857 04 35, wypożyczalnia dla dzieci 74 857 05 96.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach

Poprzedni artykułKoronawirus w powiecie świdnickim. Dane na godzinę 14.00
Następny artykułKolejny zakażony w powiecie świdnickim