Strona główna Kultura Stęsknieni za wycieczkami? Muzeum Kolejnictwa otwiera się po przerwie!

Stęsknieni za wycieczkami? Muzeum Kolejnictwa otwiera się po przerwie!

0

Już w najbliższy weekend 9.05.2020–10.05.2020 Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaprasza do odwiedzenia swoich obiektów w Jaworzynie Śląskiej, Dzierżoniowie i Katowicach.

Muzea Techniki otwierają się dla zwiedzających po długiej i nieplanowanej przerwie. Muzea to łącznie ponad 40 000 m2 bezpiecznej i otwartej przestrzeni ekspozycyjnej przystosowanej do zwiedzania w nowym reżimie sanitarnym odpowiadającym wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W każdym z obiektów wprowadziliśmy pewne ograniczenia i środki ostrożności dla zachowania  bezpieczeństwa. Wszystkich odwiedzających Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach i Młyn Hilberta w Dzierżoniowie prosimy o stosowanie się do wyznaczonych zasad bezpieczeństwa – podkreślają muzealnicy i dodają, że odwiedziny będą ważnym wsparciem finansowym dla funkcjonowania placówek.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

Największa zabytkowa parowozownia w Polsce zaprasza na spotkanie z dawną techniką kolejową w najlepszym wydaniu. Blisko 200 pojazdów kolejowych i specjalistycznych zgromadzonych zostało na ponad 2.5 ha otwartej przestrzeni. Pojazdy eksponowane są na blisko 2 km torów. W dniach 9.05.2020 i 10.05.2020 w Muzeum organizowane będą przejazdy po bocznicy kolejowej w otwartym wagonie turystycznym prowadzonym przez zabytkową lokomotywę spalinową Ls40 z 1956 r. Muzeum przystosowane jest do samodzielnego zwiedzania, ale na chętnych czekać będzie przewodnik.

Szczegółowe informacje na stronie muzeumtechniki.pl

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach

Największa poprzemysłowa hala udostępniona dla zwiedzających na Śląsku zaprasza do zwiedzenia jedynego w Europie kompletnego ciągu technologicznego do produkcji blach cynkowych. Zespół zabytkowych maszyn i urządzeń zajmuje powierzchnię blisko 3000 m2. Maszyny uruchamiane są o godzinie 12:00 i 14:00 w Sobotę i Niedzielę. Muzeum przystosowane jest do samodzielnego zwiedzania, ale na chętnych czekać będzie przewodnik.

Szczegółowe informacje na stronie walcownia.org

Młyn Hilberta w Dzierżoniowie

Młyn Hilberta jest największym w Polsce zabytkowym młynem zbożowym udostępnianym dla zwiedzających, na 10 000 m2 prezentowany jest unikatowy ciąg technologiczny do produkcji mąk, kasz i otrębów. Pochodzące z lat 30-tych XX wieku urządzenia – m.in. mlewniki, odsiewacze ramowe czy tryjery – ilustrują poziom rozwoju techniki młynarskiej z przełomu XIX i XX wieku. Początki  młyna sięgają lat 40-tych XIX wieku i działalności przemysłowej rodziny Hilbertów z Bielawy. Młyn bez zniszczeń przetrwał II Wojnę Światową i okres przekształceń własnościowych przełomu XX i XXI wieku. Bez modernizacji i istotnych zmian w wyposażeniu pracował nieprzerwanie do 2016 r. Zapraszamy do zwiedzania Młyna w dniach 9.05.2020 – 10.05.2020 r.

Szczegółowe informacje na stronie mlynhilberta.pl

/materiał i zdjęcia organizatora/

Poprzedni artykułKoronawirus w powiecie świdnickim. Ponad 70 osób w kwarantannie
Następny artykułŚwidniczanie ponownie ruszyli oddać krew. RCKiK chwali dawców za zaangażowanie [FOTO]