Strona główna 0_Slider Powstanie przystanek kolejowy Świdnica Zawiszów?

Powstanie przystanek kolejowy Świdnica Zawiszów?

9

Minister infrastruktury zapowiedział, że w ciągu najbliższych pięciu lat wybudowanych lub odbudowanych zostanie 200 przystanków kolejowych w całej Polsce. Na ministerialnej liście znalazły się także lokalizacje z terenu powiatu świdnickiego, w tym w Świdnicy – w sąsiedztwie osiedla Zawiszów.

Zgodnie z zapowiedzią ogłoszoną 7 maja przez ministra Andrzeja Adamczyka, na Dolnym Śląsku odbudowane miałyby zostać przystanki Szklarska Poręba Dolna, a także Strzelce Świdnickie (gm. Marcinowice), który ma zostać odtworzony w ramach już trwającej rewitalizacji linii kolejowej nr 285, łączącej Świdnicę, Sobótkę i Wrocław. Rządowe plany zakładają też budowę sześciu nowych przystanków kolejowych: Legnickie Pole, Mirków, nienazwanego jeszcze przystanku we Wrocławiu, Pasieczna, Piotrowice Świdnickie, a także Świdnica Zawiszów.

O budowie nowego przystanku na terenie Świdnicy mówi się od 2017 roku. Wtedy właśnie przystąpiono do prac projektowych związanych z rewitalizacją linii kolejowej prowadzącej z Legnicy do Dzierżoniowa. – Urząd Marszałkowski województwa dolnośląskiego i miasto Świdnica podczas konsultacji społecznych przekazały sugestię o potrzebie budowy nowego przystanku o roboczej nazwie „Świdnica Zawiszów”. Wykonawca studium wykonalności umieścił go w planach roboczych i zaplanował jego powstanie – wyjaśniał w 2018 roku Bohdan Ząbek z PKP PLK. Po jego wybudowaniu mieszkańcy Zawiszowa zyskaliby łatwy sposób na dotarcie bezpośrednim pociągiem do Wrocławia, Legnicy, Dzierżoniowa, czy też do Kotliny Kłodzkiej.

Przystanek mógłby powstać przy istniejącym przejściu przez tory, znajdującym się między ulicami Kazimierza Odnowiciela i Podmiejską. – Miałby dwa 100-metrowe perony jednokrawędziowe, dostępne dla podróżnych o ograniczonej mobilności, wyposażone w elementy małej architektury: wiaty, ławki, gabloty informacyjne – wyliczał Ząbek. Nowe perony miałyby mieć szerokość 4,5 metra i wysokość 0,55 m.

Chociaż uwzględnienie nowego, świdnickiego przystanku w rządowych planach zwiększa szanse jego wybudowania, obecnie nie wiadomo, kiedy mogłoby to nastąpić. Program ogłoszony przez ministerstwo zakłada, że nowe obiekty powstaną w latach 2020-2025.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułTrzecia ofiara koronawirusa w powiecie świdnickim. Trzy kolejne osoby zakażone, w tym dwoje dzieci
Następny artykułKolejne trzy przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie