Strona główna Temat dnia Opiekun seniora za granicą – dobry pomysł na karierę?

Opiekun seniora za granicą – dobry pomysł na karierę?

0
Coraz więcej słyszy się o pracy, jako opiekun osób starszych za granicą. Kandydatów kuszą dobre zarobki, jednak taka praca jest też bardzo wymagająca. Nie wystarczą dobre chęci i zapał – należy także zdobyć potrzebne doświadczenie i posiadać pewne cechy, które często okazują się niezwykle potrzebne w tym zawodzie. Jeśli jesteś ciekaw, czy to praca dla ciebie, przeczytaj artykuł.

Kwalifikacje
Do wykonywania zawodu opiekuna osoby starszej za granicą nie potrzebujemy ukończyć żadnej szkoły czy studiów. Ważne jest jednak, by posiadać doświadczenie w opiece nad osobami starszymi i chorymi. Jest to rzecz, która uchroni nieświadomych kandydatów przed podjęciem się wyzwania, na które być może nie są gotowi. Jeśli brak nam doświadczenia w opiece nad seniorem, warto takowe zdobyć chociażby zgłaszając się na wolontariat w domu opieki społecznej. Oczywiście, w zawodzie tym zatrudnienie znaleźć mogą także pielęgniarki, fizjoterapeuci czy osoby po studiach psychologicznych.

Z innych umiejętności, które mogą okazać się bardzo przydatne w tej profesji, możemy wymienić ukończony kurs pierwszej pomocy oraz aktualne prawo jazdy.

Istota pracy
Dobrym opiekunem jest osoba, która zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę zakłada ta praca. A skupia się ona wokół drugiego człowieka, człowieka zależnego od nas i potrzebującego pomocy czasem w tak podstawowych czynnościach, jak korzystanie z ubikacji. Zawód ten wymaga wiele wrażliwości, a jednocześnie jest bardzo wymagający, dlatego opiekun musi być asertywny i odporny na stres. Z jednej strony musi stanowić wsparcie fizyczne i emocjonalne dla swojego podopiecznego, z drugiej umiejętnie wyznaczać granice i nie poddawać się presji powodowanej gorszym samopoczucie seniora czy pogorszeniem jego stanu (nasilenie się objawów niektórych chorób wieku starczego może objawiać się w zanikach pamięci, niechęci do współpracy czy nawet zachowaniach agresywnych). Osoba, która sprawuje opiekę na seniorem, powinna zachować w takich sytuacjach profesjonalizm, a jednocześnie wykazać się empatią.

Znajomość języka niemieckiego
Oczywiście, jeśli myślimy o wyjeździe, znajomość języka jest tutaj jedną z kluczowych kwestii. Rodziny podopiecznych preferują opiekunów, którzy sprawnie posługują się w ich rodzimym języku. Ma to znaczenie w samym sprawowaniu opieki nad seniorem i codziennym porozumiewaniu się z nim i rozumieniu jego potrzeb, a także daje możliwość porozumienia się z samą rodziną. Wpływa to zatem znacząco na komfort zarówno rodziny i podopiecznego, jak i samego opiekuna, który potrafi chociażby zrobić zakupy w sklepie. Agencje pośredniczące sprawdzają umiejętności językowe kandydatów, aby upewnić się, że osoby, które wyjeżdżają na kontrakt, takowe posiadają.

Jeśli masz więcej pytań odnośnie pracy, jako opiekun osób starszych, zgłoś się do Private Care.

/Artykuł sponsorowany/