Strona główna 0_Slider Od dzisiaj Kościół Pokoju znów otwarty

Od dzisiaj Kościół Pokoju znów otwarty [FOTO/VIDEO]

2

Wpisana na listę dziedzictwa UNESCO świdnicka świątynia jest jednym z najważniejszych obowiązkowych punktów na trasach turystycznych. Przez dwa miesiące była niedostępna zarówno dla zwiedzających, jak i wiernych. Dzisiaj drzwi się otworzyły, ale podczas wizyty obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa. Na gości czeka też sporo niespodzianek.

Pierwsi goście pojawili się już po 9.00 – mówi Lucyna Żak z parafii ewangelicko-augsburskiej. Z otwarcia skorzystała pani Ewa z dziećmi Szymonem, Magda i Oliwią. – Wczoraj się dowiedziałam, że Kościół Pokoju będzie otwarty, więc postanowiłam zabrać dzieci na wycieczkę. Niedawno w przedszkolu była mowa o zabytkach Świdnicy – mówi świdniczanka.

Z okazji otwarcia wszyscy odwiedzający w weekend 15-17 maja wraz z zakupem cegiełki upoważniającej do wejścia otrzymają specjalny list od biskupa. Pierwsze dziesięć osób i rodzin na powitanie otrzymało nową planszówkę „Jak zbudowano Kościół Pokoju w Świdnicy”. To wyjątkowa gra edukacyjna, wymyślona przez świdnickich licealistów; nie można jej kupić, jest prezentem.

Ks. biskup Waldemar Pytel

Przez wszystkie majowe weekendy czekać będzie szereg atrakcji: – „piątek o piątej” – 22 i 29 maja o g.17 zwiedzanie-niespodzianka; szczegóły już wkrótce na stronie Kościoła Pokoju; – „koncertowa sobota” – 16, 23 i 30 maja o g.12 minikoncert w wykonaniu kantora, dr. Macieja Batora; – „z wizytą w niedzielę” – 17, 24 i 31 maja o g.12 po Kościele Pokoju będzie osobiście oprowadzał ks. bp Waldemar Pytel. Kościół Pokoju będzie otwarty od poniedziałku do soboty w g.9-18, a w niedziele w g.12-18. Będą przestrzegane obowiązujące zasady bezpieczeństwa: w kościele zostaną wyłożone maty dezynfekujące oraz płyny do dezynfekcji.

Gospodarze świątyni proszą o korzystanie z maseczek i zachowanie stosownych odległości. Zachęcają do zwiedzania kościoła, ale także do spacerów po placu Pokoju, który teraz pięknie się zieleni i rozbrzmiewa śpiewem ptaków. Jego wnętrze okolone kilometrowym murem to swoiste arboretum z 200-letnimi lipami, z wiekowymi dębami, kasztanowcami, jaworami i modrzewiami.

Drewniana świątynia mocno odczuła brak turystów. Zabytek pozostał bez własnych wpływów, potrzebnych na realizację trwających bez przerwy prac konserwatorskich. Problemy pogłębił brak obiecanego przez prezydenta miasta wsparcia na kończący się projekt. Konserwację Kościoła Pokoju można wesprzeć za pośrednictwem zbiórki prowadzonej w serwisie zrzutka.pl, poprzez wpłatę na konto bankowe Parafii Ewangelicko-Augsburskiej p.w. Świętej Trójcy w Świdnicy – 88 1020 5138 0000 9602 0066 8673 z dopiskiem “konserwacja Kościoła Pokoju” lub przez DotPay.

 

/asz/
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSłużba Więzienna wsparła Straż Miejską maseczkami
Następny artykułZnaleziono kluczyk do samochodu