Strona główna 0_Slider Od dziś otwarte salony fryzjerskie i restauracje. O czym należy pamiętać?

Od dziś otwarte salony fryzjerskie i restauracje. O czym należy pamiętać?

0

Po ponad dwumiesięcznej przerwie, od poniedziałku ponownie można korzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej w centrum handlowym.

Obowiązkowe maseczki i rękawiczki, zachowanie odstępu między stanowiskami, regularne dezynfekowanie stanowisk – to podstawowe zasady w salonach fryzjerskich. Zainteresowanie klientów od pierwsze dnia jest bardzo duże

Salony urody do ponownego otwarcie szykowały się już od kilku dni. Wpływ na to miały szczegółowe wytyczne, które zostały opracowane przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Rozwoju. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz klientom, właściciele salonów fryzjerskich zostali zobligowani do wprowadzenia 2m odległości między stanowiskami pracy, wyłączenia z użytku poczekalni, przyjmowania klientów wyłącznie po wcześniejszym umówieniu, noszenia maseczek i rękawiczek przy wykonywaniu usługi, sprzątania i dezynfekowania stanowisk, narzędzi, urządzeń, a także innych powierzchni, których mógł dotykać klient.

Nie inaczej wygląda sytuacja w punktach gastronomicznych, które od 18 maja mogą już przyjmować klientów w lokalach. Wśród podstawowych zaleceń znalazły się: limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2), stoliki muszą być dezynfekowane po każdym kliencie, zachowanie 2 metrów odległości między stolikami (blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika), zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach. Obowiązkowe jest noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego, a także klientów. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki po zajęciu miejsca przy stolikach.

W ramach III etapu znoszenia ograniczeń, które zostały wprowadzone w całym kraju w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, już od 17 maja zlikwidowany został wymóg, wedle którego dzieci poniżej 13. roku życia nie mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. Od minionej niedzieli obowiązują też zmniejszone restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m². Wcześniej na 1 osobę przypadało 15 m².

Od 18 maja obowiązuje również podwyższony limit pasażerów w środkach transportu publicznego, dzięki czemu autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Na pokład pojazdów komunikacji będzie mogło wejść: 1) tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub 2) tylu podróżnych, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). Przykładowo, jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób. Decyzja w sprawie wyboru danej opcji zależy od jednostki zarządzającej transportem publicznym.

Od 18 maja obowiązuje zwiększony limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

  • na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
  • na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – będą mogły przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Wprowadzona została też możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Przy wydzieleniu 5-metrowowej strefy buforowej na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

18 maja umożliwiona została także organizacja zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

  • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
  • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
  • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
  • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

/mn/

Poprzedni artykułPierwsza wizyta w Krakowie – praktyczne informacje
Następny artykułNowe zasady przyjmowania interesantów w Urzędzie Miejskim w Świdnicy