Po ponad dwumiesięcznej przerwie, od poniedziałku ponownie można korzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej w centrum handlowym.
Salony urody do ponownego otwarcie szykowały się już od kilku dni. Wpływ na to miały szczegółowe wytyczne, które zostały opracowane przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Rozwoju. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom oraz klientom, właściciele salonów fryzjerskich zostali zobligowani do wprowadzenia 2m odległości między stanowiskami pracy, wyłączenia z użytku poczekalni, przyjmowania klientów wyłącznie po wcześniejszym umówieniu, noszenia maseczek i rękawiczek przy wykonywaniu usługi, sprzątania i dezynfekowania stanowisk, narzędzi, urządzeń, a także innych powierzchni, których mógł dotykać klient.
Nie inaczej wygląda sytuacja w punktach gastronomicznych, które od 18 maja mogą już przyjmować klientów w lokalach. Wśród podstawowych zaleceń znalazły się: limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2), stoliki muszą być dezynfekowane po każdym kliencie, zachowanie 2 metrów odległości między stolikami (blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika), zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach. Obowiązkowe jest noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego, a także klientów. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki po zajęciu miejsca przy stolikach.
W ramach III etapu znoszenia ograniczeń, które zostały wprowadzone w całym kraju w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, już od 17 maja zlikwidowany został wymóg, wedle którego dzieci poniżej 13. roku życia nie mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. Od minionej niedzieli obowiązują też zmniejszone restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m². Wcześniej na 1 osobę przypadało 15 m².
Od 18 maja obowiązuje również podwyższony limit pasażerów w środkach transportu publicznego, dzięki czemu autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Na pokład pojazdów komunikacji będzie mogło wejść: 1) tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub 2) tylu podróżnych, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). Przykładowo, jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób. Decyzja w sprawie wyboru danej opcji zależy od jednostki zarządzającej transportem publicznym.
Od 18 maja obowiązuje zwiększony limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:
- na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
- na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – będą mogły przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).
Wprowadzona została też możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Przy wydzieleniu 5-metrowowej strefy buforowej na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).
18 maja umożliwiona została także organizacja zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:
- 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
- 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
- 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
- 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).
W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.
/mn/