Strona główna 0_Slider Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza do świętowania rocznicy urodzin Marii Kunic

Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza do świętowania rocznicy urodzin Marii Kunic

1

29 maja 2020 roku przypada 410. rocznica urodzin Marii Kunic. Z tej okazji przed Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa, odbędzie się historyczna pogadanka poświęcona świdnickiej astronom, a w holu muzeum będzie można podziwiać dwutomowy egzemplarz dzieła “Urania propitia”.

Słynna astronom urodziła 29 maja 1610 w Świdnicy. Przyszła na świat w rodzinie miejskiego lekarza Henryka Kunica, który przybył do Świdnicy około 1607 roku i zamieszkał w domu “Pod Złotym Chłopkiem”. Maria drogą samokształcenia opanowała siedem języków, swobodnie wypowiadała się w muzyce, malarstwie i poezji. Zdobyła fachową wiedzę w zakresie medycyny i farmacji, ale to co ją najbardziej zainteresowało to astronomia i matematyka. Wraz z mężem Eliasem von Löwen zajęła się najważniejszym problemem ówczesnej astronomii, jakim była debata nad budową wszechświata. Pisząc, że Słońce jako ster nieba jest wskaźnikiem czasu i ruchu opowiedziała się po stronie Kopernika. Dzięki badaniom astronomicznym opartym na matematycznych obliczeniach bez użycia logarytmów poprawiła i uprościła słynne Tablice Rudolfińskie Keplera. Prowadziła kilkuletnią korespondencję z Janem Heweliuszem, a następnie z francuskim astronomem Ismaëlem Boulliau, doradcą Ludwika XIV w sprawach nauki.

Prawie całe życie Marii przypadło na okres wojny trzydziestoletniej (1618-48), która zmusiła jej rodzinę do opuszczenia Świdnicy na zawsze i emigracji do Byczyny, a następnie do Ołoboku w Polsce. Tam też zostało napisane, wydane w Oleśnicy w dniu urodzin Marii 29 maja 1650 roku dzieło “Urania propitia”, czyli astronomia przybliżona czytelnikowi, która przyniosła astronomce europejską sławę. Fenomen śląskiej Pallas współcześnie budzi, także w naukowych kręgach, coraz większe zainteresowanie. Jej postać weszła na stałe do zbiorowej tożsamości współczesnych świdniczan, a ławeczka z nią, stojąca na świdnickim Rynku, jest jedną z atrakcji miasta.

W najbliższy piątek, przy ławeczce z Marią, będą obchodzone jej urodziny. – Zapraszamy na okolicznościową, plenerowa wystawę i pogadankę, którą o pełnych godzinach od 10.00 do 15.00 poprowadzi dr Radosław Skowron. Z tej okazji w holu muzeum będzie można podziwiać dwutomowy egzemplarz “Łaskawej Uranii” – zachęcają przedstawiciele Muzeum Dawnego Kupiectwa.

/Muzeum Dawnego Kupiectwa, opr. mn/