Strona główna Wydarzenia Świdnica Muzeum Dawnego Kupiectwa i miejska biblioteka ponownie otwarte

Muzeum Dawnego Kupiectwa i miejska biblioteka ponownie otwarte

1

Po ponad siedmiu tygodniach od podjęcia przez rząd decyzji o wstrzymaniu działalności instytucji kultury w związku z pandemią koronawirusa, we wtorek ponownie otwarta została Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa. Czytelnicy biblioteki oraz goście muzealnej placówki muszą jednak pamiętać o szczególnych środkach bezpieczeństwa obowiązujących w obu instytucjach.

Nowe zasady korzystania z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy

Biblioteka będzie otwarta w poniedziałek od 11.00 do 17.00, a w pozostałe dni od 9.00 do 17.00. W soboty będzie zamknięta. Wyjątkiem będzie Czytelnia Czasopism w budynku głównym biblioteki przy ul. Franciszkańskiej, która pozostaje nieczynna do odwołania. Filie (nr 1,2 i 5) będą czynne codziennie (od poniedziałku do piątku) w godz. 9.00 – 16.00. Wyjątkowo filia nr 5 rozpocznie pracę 7 maja.

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Ministra Zdrowia, biblioteka wprowadza dodatkowe zasady odwiedzin:

 • W bibliotece jednorazowo może przebywać 20 osób, w filiach 2 (z wyłączeniem pracowników biblioteki). Każda osoba, przy wejściu do biblioteki, otrzyma numerek. Wychodząc, należy go zwrócić. Pozostali czytelnicy powinni czekać na zewnątrz w odległości przynajmniej 2 m od siebie.
 • Czytelnicy zobowiązani są przychodzić do biblioteki w maseczkach na twarzy. Przy wejściu do biblioteki należy zdezynfekować ręce.
 • Pracownicy biblioteki będą zaopatrzeni w środki ochrony osobistej – przyłbice i rękawiczki. Od czytelników dodatkowo będą oddzieleni pleksą.
 • Stanowisko do zwrotu wszystkich zbiorów znajduje się na I piętrze przy Sali Cysterskiej.
 • Wszystkie zwroty będą poddawane dwutygodniowej kwarantannie.
 • Przed przyjściem do biblioteki, należy upewnić się, że potrzebna książka czy inny zbiór jest dostępny.
 • Aby zarezerwować lub przedłużyć książkę czy zbiór, należy skorzystać z konta czytelnika lub skontaktować się z pracownikiem biblioteki mailowo lub telefonicznie

Ważna informacja: wszystkie zbiory biblioteczne z terminem zwrotu po 11 marca zostały automatycznie przedłużone do 31 maja. Dla czytelników, którzy chcieliby tylko zwrócić zbiory, zostanie ponownie uruchomiona całodobowa wrzutnia przy bibliotece.

Co ważne, otwarcie biblioteki dla czytelników obejmuje zakres wypożyczeń i zwrotów bibliotecznych bez wolnego dostępu do księgozbioru. Bez spotkań, warsztatów, korzystania na miejscu z czytelni, komputerów, punktu ksero czy szatni.

Regulamin zwiedzania ekspozycji Muzeum Dawnego Kupiectwa na czas pandemii

Zwiedzanie możliwe jest od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00, w soboty i niedziele 11.00 – 17.00.

 • Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających, jednorazowo na terenie ekspozycji może przebywać do 10 zwiedzających.
 • Przy wejściu głównym do Muzeum, przy kasie biletowej umieszczone jest stanowisko ze środkami ochrony osobistej dla zwiedzających (płyny dezynfekcyjne, rękawiczki).
 • Muzeum otwarte jest w miesiącu maju dla zwiedzających w godzinach: 10.00-17.00, na pół godziny przed zamknięciem ekspozycji (godz. 16.30) bilety nie będą sprzedawane i nie będą przyjmowani nowi zwiedzający.
 • Na czas pandemii nie przyjmuje się rezerwacji zwiedzania grupowego, do odwołania,
  Zwiedzanie grupowe zostanie ponownie udostępnione przez Muzeum, gdy sytuacja epidemiczna w kraju na to pozwoli i gdy kierownictwo Muzeum uzna, iż jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo zwiedzającym na ekspozycjach muzealnych.
 • Działalność edukacyjna muzeum, ze względu na brak możliwości prowadzenia jej na otwartej przestrzeni, ograniczona będzie do działań w sieci (strona internetowa, facebook muzealny) do odwołania.
 • Zwiedzanie Muzeum odbywać się musi z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa, w odstępach co najmniej 2 metrów między zwiedzającymi i w maseczkach ochronnych.
 • Osoby bez maseczek ochronnych nie będą wpuszczane do Muzeum.
 • Na czas pandemii wstrzymane zostało korzystanie z multimediów aktywowanych dotykiem (system audio-guide).
 • Szatnia muzealna na czas pandemii będzie zamknięta do odwołania,
 • Wstrzymana została organizacja wydarzeń dla większych grup ludzi (wernisaże, finisaże, konferencje naukowe, itd.).

/mn/

Poprzedni artykułNadal można korzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko
Następny artykułEkstremalny wjazd na nową ścieżkę rowerową? Zarządca drogi tłumaczy