Strona główna Temat dnia Koniec z noszeniem maseczek? Wiceminister zdrowia zapowiada możliwe zmiany

Koniec z noszeniem maseczek? Wiceminister zdrowia zapowiada możliwe zmiany

2

Są regiony, w których być może jesteśmy w stanie poluzować te obowiązki – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, komentując nakaz noszenia maseczek. Dodał, że w ciągu 1-2 tygodni być może zostanie zaproponowany model wyłączający pewne regiony z tego obowiązku w przestrzeni otwartej.

Gadomski w czwartek był pytany, czy resort rozważa zmiany prawne dotyczące obowiązku noszenia maseczek w związku z częstymi przypadkami nieprzestrzegania tego nakazu, np. w miejscowościach turystycznych. Wiceminister powiedział, że ministerstwo podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie. – Noszenie maseczek zabezpiecza przede wszystkim osoby z kontaktu: nie mnie, jako tego, który ma maseczkę, tylko osoby, które mogę zakazić. Nie zmieniamy swojego stanowiska, będziemy to kontrolować – stwierdził.

Jednocześnie zaznaczył, że „są regiony w Polsce, w których być może jesteśmy w stanie poluzować w pewnym sensie te obowiązki”. Zwrócił uwagę, że spośród 265 przypadków zakażeń zanotowanych w czwartek w porannym raporcie ministerstwa, aż 209 dotyczyło województwa śląskiego, a kilkanaście dolnośląskiego i małopolskiego. Poinformował, że prowadzona jest analiza współczynnika zakażalności i gęstości zaludnienia w poszczególnych regionach.

– Myślę, że w ciągu może tygodnia, dwóch, zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych – dodał Gadomski.

/PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułNajwiększe targowisko ruszy za tydzień. Za płotem kwitnie handel, ludzie się tłoczą [FOTO]
Następny artykułKotary drzwiowe- skuteczna alternatywa dla klasycznych drzwi