Strona główna 0_Slider Epidemia koronawirusa. Testy na COVID-19 trafiły do świdnickiego szpitala

Epidemia koronawirusa. Testy na COVID-19 trafiły do świdnickiego szpitala

4

40 testów umożliwiających przebadanie personelu medycznego pod kątem zakażenia koronawirusem trafiło do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy. – Nasz zbadany personel, który będzie personelem czystym, będzie mógł bezpiecznie świadczyć usługi dla naszych pacjentów – tłumaczy dyrektor szpitala, Grzegorz Kloc.

Testy trafiły do świdnickiego szpitala w ramach ogólnopolskiej akcji „Ratujmy Medyków”, której pomysłodawcą jest Ewa Plucińska. – Postanowiłam uruchomić tę akcję, gdy zaczęty docierać również do mnie alarmujące wieści od lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek i pielęgniarzy, że z powodu braku możliwości wykonywania testów na COVID-19 i braku niezbędnego sprzętu ochronnego, wykonywanie zawodu staje się groźne dla ich zdrowia i życia oraz zdrowia i życia ich bliskich, którzy narażani są codziennie na zakażenie koronawirusem. Medycy alarmowali, ze konsekwencją tego stanu będzie wyłączanie medyków z pracy, a pacjenci nie będą otrzymywali dostatecznej pomocy medycznej, a nawet ich zdaniem dochodzić może do zamykania oddziałów szpitalnych i szpitali – tłumaczy Plucińska.

Inicjatywa pani Ewy Plucińska „Ratujmy Medyków”, prowadzona wspólnie z Polską Federacją Szpitali, znakomicie wpisuje się w potrzeby tego, co jest oczekiwane w szpitalach. Sprawiła, że mogliśmy otrzymać 40 testów na badanie naszych pracowników pod kątem obecności COVID-19 – wskazuje Grzegorz Kloc, dyrektor świdnickiego „Latawca”.

Bardzo cieszymy się, że mamy możliwość – dzięki tak podjętej inicjatywie – wykonywania tych badań dla pracowników naszego szpila – mówi Grażyna Muzyk, kierownik laboratorium analitycznego. – Do naszego laboratorium trafiają próbki pobrane od pracowników szpitala, które następnie zostają wysłane do diagnostyki celem wykonania badania. Otrzymaliśmy już kilkanaście wyników tych próbek – wyniki są ujemne. Takich testów, jakie wykonujemy teraz, nigdy nie jest za wiele, dlatego że każdy pracownik powinien mieć ten test powtórzony. Każda taka inicjatywa jest bardzo ważna, jest na wagę złota – dodaje Muzyk.

/opr. mn/

Poprzedni artykułCo z tym plastikiem? Czy efektywnie przetwarzamy tworzywa sztuczne?
Następny artykułMarki należące do grupy LPP otworzyły swoje salony w Galerii Świdnickiej