Strona główna Sport Piłka nożna Będzie dwumecz, Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica powalczy o III ligę!

Będzie dwumecz, Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica powalczy o III ligę!

0

Za nami wideokonferencja zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej podczas której poruszana była między innymi kwestia wyłonienia najlepszej drużyny IV–ligowej. Ta w sezonie 2020/2021 występować będzie na szczeblu makroregionalnej III ligi, obejmującej województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie i śląskie. W decydującej potyczce wystąpią oczywiście biało-zieloni. 

Przypomnijmy, że już wcześniej zadecydowano, że rozgrywki w IV lidze i niższych klasach rozgrywkowych nie będą kontynuowane w sezonie 2019/2020, a za końcowe uzna się tabele po ostatniej rozegranej kolejce. Takim sposobem wyłoniono dwóch zwycięzców – Dabro-Bau Polonię-Stal Świdnica na wschodzie i Apis Jędrzychowice na zachodzie. O ile triumf świdniczan był nieco bardziej wyraźny – 3 punkty nad Sokołem Wielka Lipa i 7 „oczek” nad Bielawianką Bielawa (do tego wygrane oba bezpośrednie spotkania), to na zachodzie obserwowaliśmy znacznie bardziej zaciętą sytuację. Na finiszu trzy ekipy zgromadziły taką samą liczbę punktów (37). Był to właśnie Apis, Karkonosze Jelenia Góra i AKS Strzegom. Jędrzychowiczanie wygrali oba bezpośrednie spotkania (2:1 z AKS-em i 3:0 z Karkonoszami), a do tego legitymowali się najlepszym bilansem goli.

W czwartek, 14 maja ustalono, że ostatecznego mistrza IV ligi wyłoni dwumecz. Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica i Apis Jędrzychowice spotkają się 27 czerwca i 1 lipca. Gospodarza pierwszego pojedynku poznamy po losowaniu. Brany był pod uwagę jeszcze wariant jednego spotkania na neutralnym terenie. Drużyny miałyby się zmierzyć na boisku w Chojnowie. Ostatecznie zdecydowano się jednak na mecz i rewanż, o ile oczywiście pozwolą na to warunki związane z pandemią koronawirusa.

To niezwykle ważny moment dla świdnickiej piłki nożnej. Zmagań seniorów na szczeblu makroregionalnym składającym się z minimum czterech województw nie byliśmy świadkami od kilkudziesięciu lat. W połowie lat sześćdziesiątych Polonia Świdnica występowała w śląskiej III lidze, ale spadła do ligi regionalnej. Kolejny dobry okres to lata dziewięćdziesiąte. Nasi piłkarze byli bliscy awansu do II ligi i wdrapania się na szczebel ogólnopolski. Niestety ta sztuka się nie udała. Po raz kolejny walczyliśmy w sezonach 2007/2008 i 2008/2009. Świdniczanie przegrali dwa baraże o awans do II ligi, najpierw z Czarnymi Żagań, a następnie Zagłębiem Sosnowiec. Teraz Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica może zapisać swoją nową, piękną historię. Stawką jest awans do zreformowanej kilka lat temu III ligi, która jest już rozgrywkami makroregionalnymi, skupiającymi drużyny z następujących województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego. Piłkarskim kibicom nie trzeba zapewne przedstawiać niektórych grających tam drużyn: Ruchu Chorzów, Polonii Bytom, Rekordu Bielsko Biała, ROW-u Rybnik, czy choćby walczących równiż o awans w barażu Szombierek Bytom.

Przypomnijmy, że już wcześniej awans do III ligi wywalczyła Warta Gorzów Wielkopolski (lubuskie) i Polonia Nysa (opolskie). Na Śląsku też odbędzie się baraż. Na 20 czerwca zaplanowano jeden bój pomiędzy Szombierkami Bytom a LKS-em Goczałkowice Zdrój.

/MDvR/

Poprzedni artykułObywatelska inicjatywa w sprawie dofinansowania in-vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej
Następny artykułHarcerska fabryka nie ustaje w pracach. Uszyto już blisko 10 tys. maseczek, ruszyło składanie ochronnych przyłbic