Strona główna Sport Siatkówka Bartek Kurek i spółka w tym roku nie zagrają

Bartek Kurek i spółka w tym roku nie zagrają

0

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) poinformowała o odwołaniu Siatkarskiej Ligi Narodów 2020 ze względu na trwającą globalną pandemię koronawirusa i jej wpływ na zapewnianie bezpiecznych, szeroko dostępnych, wysokiej jakości zawodów przez miasta-gospodarzy. Oznacza to, że nie będzie po prostu sezonu reprezentacyjnego w siatkówce, zarówno w wydaniu żeńskim, jak i męskim. To oczywiście kiepskie wieści dla kibiców biało-czerwonych i fanów związanego ze Świdnicą – Bartka Kurka. 

Rozpoczęcie Siatkarskiej Ligi Narodów 2020 planowano początkowo na 19 i 22 maja 2020 roku, odpowiednio dla rozgrywek żeńskich i męskich. FIVB ogłosiła odroczenie wydarzenia w marcu, aby chronić zdrowie zawodników i wszystkich zaangażowanych osób, mając przy tym nadzieję, że znajdzie nowy termin jeszcze w tym roku.

Biorąc jednak pod uwagę zmieniający się charakter pandemii, złożoność zorganizowania globalnego wydarzenia w wielu krajach-gospodarzach oraz zaangażowanie w ochronę zdrowia uczestników, Rada VNL, Zarząd FIVB i organizatorzy turniejów, wspólnie zdecydowali o odwołaniu tegorocznej edycji VNL. FIVB nadal ściśle współpracuje ze wszystkimi stronami w celu koordynacji harmonogramu VNL 2021, zachowując jednocześnie Włochy i Chiny w roli gospodarzy finałów.

Prezydent FIVB dr Ary S. Graça F° powiedział: – Wspólnie z naszymi partnerami zbadaliśmy wszelkie możliwości organizacji VNL 2020. Częścią tego, co czyni VNL tak wyjątkowym, jest prawdziwie globalny charakter wydarzenia, z którego korzystają zawodnicy i przede wszystkim kibice z całego świata. Ale to, co jest siłą tych rozgrywek zwiększa jednocześnie ryzyko w czasie obecnej globalnej pandemii. Byłoby zatem nieroztropne, a nawet nieodpowiedzialne, abyśmy kontynuowali to wydarzenie, gdy nie możemy zapewnić graczom i wszystkim zainteresowanym stronom pewności, że Siatkarska Liga Narodów 2020 będzie bezpieczna, dostępna dla wszystkich i utrzymana na wysokim poziomie. Zamiast tego skupiamy się teraz na VNL 2021 i chcemy sprawić, by była to najlepsza edycja VNL do tej pory. Wiem, że nasi fantastyczni sportowcy będą niestrudzeni w swoich przygotowaniach się do zawodów i nie mam wątpliwości, że przyszły rok okaże się dla siatkówki bardzo ekscytujący.

Ponadto zarówno męska, jak i kobieca edycja FIVB Volleyball Challenger Cup 2020, pierwotnie zaplanowana w portugalskim Gondomarze oraz chorwackim Zadarze w dniach 24-28 czerwca, nie odbędzie się w tym roku. Drużyny, które zakwalifikowały się do VNL 2020 w Challenger Cup 2019, mianowicie reprezentacja Słowenii w piłce siatkowej mężczyzn i reprezentacja Kanady w piłce siatkowej kobiet, utrzymają swoje miejsca w VNL 2021.

W zeszłorocznej edycji VNL udział wzięło 16 najlepszych na świecie drużyn męskich i tyle samo żeńskich, walczących o upragniony tytuł Mistrzów VNL. Rosja zajęła pierwsze miejsce w finale mężczyzn w Chicago w Stanach Zjednoczonych, a USA pierwszą lokatę w rozgrywkach kobiet przed ogromną publicznością w Nankinie w Chinach. Wydarzenie cieszyło się także większym niż kiedykolwiek wcześniej zaangażowaniem kibiców, przyciągając ponad 550 000 nowych obserwujących w mediach społecznościowych i niesamowitą liczbę aż 3,8 miliarda wyświetleń w mediach społecznościowych w trakcie trwania rozgrywek. VNL 2021 będzie starała się przebić te liczby, ponownie porywając fanów siatkówki na całym świecie.

Polski Związek Piłki Siatkowej, w porozumieniu z trenerami obydwu kadr narodowych Jackiem Nawrockim i Vitalem Heynenem aktywnie rozważa jednak różne warianty przebiegu tegorocznego sezonu reprezentacyjnego. Utrzymywany jest bieżący kontakt z wybranymi federacjami europejskimi. Prowadzone rozmowy mają na celu doprowadzenie choćby do organizacji spotkań lub turniejów towarzyskich narodowych kadr żeńskich i męskich. Zainteresowanie inicjatywą PZPS jest bardzo duże. Największym wyzwaniem jest tu oczywiście zachowanie wszelkich rygorów i obostrzeń związanych z walką z COVID-19, dlatego PZPS pozostaje w stałej relacji z Ministerstwem Sportu, aby monitorować i wspierać działania związane z przywróceniem w kraju rywalizacji sportowej. Nie ustają prace nad przygotowaniami do organizacji w przyszłym roku w Polsce Mistrzostw Europy Mężczyzn oraz w roku kolejnym Mistrzostw Świata Kobiet.

/Polski Związek Piłki Siatkowej/

Poprzedni artykułKoleje Dolnośląskie przywracają kolejne połączenia
Następny artykułUwaga na kleszcze! Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, ministerstwo radzi