Strona główna 112 68-latek okradziony metodą “na klamkę”

68-latek okradziony metodą “na klamkę”

1

Świdniccy policjanci ponownie apelują do mieszkańców o czujność i niepozostawianie otwartych drzwi do mieszkania. – Nawet gdy wszyscy domownicy są w domu, złodziej potrafi wejść i wyjść niezauważony – wskazują. O przykrych konsekwencjach niezastosowania się do tych porad przekonał się ostatnio mieszkaniec Świdnicy.

68-letni mieszkaniec Świdnicy był zmuszony powiadomić policję o kradzieży. Złodziej wykorzystał fakt niezamknięcia na klucz drzwi wejściowych do mieszkania oraz nieuwagę domowników i ukradł portfel z pieniędzmi i z dokumentami – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Jak wskazuje, aby uniknąć podobnych kradzieży potrzeba niewiele – wystarczy zamykać drzwi wejściowe, dzięki czemu złodziej automatycznie musiałby pokonać barierę w postaci zamka.

Wylicza przy tym podstawowe zasady, które pozwolą zapobiec podobnym sytuacjom.

  • Przede wszystkim zamykaj drzwi mieszkania od środka (na klucz, na patent itp.). Nawet gdy wszyscy domownicy są w domu, złodziej potrafi wejść i wyjść niezauważony.
  • Zamykaj mieszkanie na klucz nawet, gdy wychodzisz na kilka minut np. do sąsiadki, piwnicy lub ze śmieciami.
  • Zwróć uwagę na nieznane ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarz, sylwetki, ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości złodziei.
  • Niezależnie od tego czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się powiadomić policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania policji. Dzwoniąc na policję masz prawo zachować anonimowość.

/KPP Świdnica, opr. mn/