Strona główna Wydarzenia 5 faktów o uprawach zbóż w Polsce

5 faktów o uprawach zbóż w Polsce

0
Polska jest ważnym producentem zbóż liczącym się nie tylko w Europie, lecz również na świecie. Oto 5 faktów o uprawach zbóż w Polsce, które warto poznać!
1. Najczęściej uprawiana jest pszenica
Według danych podawanych przez Agencję Rynku Rolnego, najczęściej uprawianym zbożem w Polsce jest pszenica. To zboże o bardzo szerokim zastosowaniu, które używane jest zarówno jako surowiec spożywczy, jak i paszowy.

Na dalszych pozycjach znajdują się pszenżyto, jęczmień, różnego rodzaju mieszanki zbożowe, żyto, kukurydza oraz owies.

2. Zboża wysiewają głównie gospodarstwa indywidualne
Chociaż w Polsce rośnie liczba dużych, wielohektarowych gospodarstw, to jednak najczęściej uprawa zboża powadzona jest przez gospodarstwa indywidualne.

Chociaż rolnicy indywidualni nie osiągają aż tak wysokich wskaźników wydajności plonowania zbóż, to jednak w porównaniu do rolnictwa wieloobszarowego przyczyniają się do zachowania naturalnego krajobrazu oraz ochrony środowiska w Polsce.

3. Najwięcej zbóż w Wielkopolsce
Najważniejszymi regionami pod względem wielkości zasiewów w Polsce są województwa wielkopolskie, mazowieckie, lubelskie, a także w mniejszym stopniu dolnośląskie, kujawsko-pomorskie oraz łódzkie.

Najrzadziej uprawa zbóż prowadzona jest w województwach śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

4. Zboża przeznaczane są główne na paszę dla zwierząt
Agencja Rynku Rolnego wskazuje, że większość zbóż produkowanych w Polsce przeznaczona jest na pasze.

To około 61 proc. zbiorów, co przekłada się na około 17 milionów ton ziarna. Jest on wykorzystywane w większości na pasze dla drobiu, a w mniejszych ilościach dla trzody oraz dla bydła.

5. Rolnicy korzystają z nowoczesnych środków ochrony zbóż
Do dyspozycji polskich rolników jest szeroka gama środków ochrony zbóż. Dostarcza je między innymi firma Syngenta, która oferuje środki chwastobójcze oraz zwalczające choroby zbóż.

Stosowanie nowoczesnych środków ochrony roślin pozwala na uzyskanie lepszych plonów. Ze względu na ich wysoką skuteczność opryski i inne czynności prowadzone są rzadziej.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOd poniedziałku szkoły częściowo otwarte
Następny artykułZielone światło dla dalszych prac nad miejskim programem dofinansowania in-vitro. Burzliwa dyskusja nad złożoną petycją