Strona główna Wydarzenia Zakaz wstępu do lasów i parków narodowych

Zakaz wstępu do lasów i parków narodowych

31

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Polaków, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją premiera, wprowadzony został tymczasowy zakaz wstępu do lasów. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można przebywać na terenach leśnych, nieczynne będą parkingi, wieże widokowe, wiaty, miejsca na ognisko będą nieczynne i miejsca do biwakowania, a także zamknięte pozostaną Parki Narodowe.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu – do 11 kwietnia br. włącznie – informują przedstawiciele ministerstwa środowiska.

Przestrzegania zakazu będzie pilnować Straż Leśna oraz Straż Parków Narodowych.

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom – przypomina resort środowiska.

/Ministerstwo Środowiska, Lasy Państwowe, opr. mn/