Strona główna 0_Slider Świdniczanin zostanie wyróżniony Nagrodą Wrocławia. Wyniki jego badań pomogą pokonać koronawirusa

Świdniczanin zostanie wyróżniony Nagrodą Wrocławia. Wyniki jego badań pomogą pokonać koronawirusa

0

Pochodzący ze Świdnicy prof. Marcin Drąg, chemik, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, a także prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu przy ul. Koszarowej, zostaną wyróżnieni nagrodami przyznawanymi przez władze Wrocławia za zaangażowanie w walce z pandemią.

Nagrody Wrocławia i nagroda prezydenta Wrocławia są zwykle wręczane podczas uroczystości z okazji Święta Wrocławia w dniu patrona miasta św. Jana Chrzciciela. Jeszcze nie wiadomo, jak święto będzie obchodzone w tym roku, wszystko zależy od stanu epidemii. Wiadomo za to, że wśród laureatów nagród przyznawanych przez władze Wrocławia są dwaj naukowcy, którzy w nadzwyczajny sposób zaangażowali się w walkę z pandemią.

Prof. Krzysztof Simon – zostanie wyróżniony Nagrodą Prezydenta Wrocławia. Jest lekarzem, specjalistą w zakresie chorób zakaźnych i ordynatorem oddziału zakaźnego w szpitalu im. Gromkowskiego we Wrocławiu. To tam trafiają najciężej chorzy na Covid-19. Jest jednym z najczęściej cytowanych polskich lekarzy, autorytetów w postępowaniu z osobami zakażonymi koronawirusem.

Z kolei prof. Marcin Drąg jest pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej. 45-letni uczony ze swoim zespołem pracuje nad zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami, które pozwolą na opracowanie metod ograniczających rozprzestrzenienie się koronawirusa. Chemik odbierze Nagrodę Wrocławia.

Przypomnijmy, prof. Drąg wraz z zespołem rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. – Jest to właśnie to najważniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych – o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego – mówił w połowie marca prof. Marcin Drąg w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Z dotychczasowych efektów badań jego zespołu mogą teraz korzystać chemicy czy firmy, aby tworzyć nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2, a nawet firmy do opracowania testów diagnostycznych, które pozwalałyby szybciej ustalić, czy ktoś ma koronawirusa.

W 2019 roku prof. Marcin Drąg został laureatem Nagrody FNP – nazywanej „Polskim Noblem” – w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.

/UM Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułNocne dachowanie w Pogorzale
Następny artykułDezynfekują przystanki na terenie gminy