Strona główna Temat dnia Świdnickie żłobki i przedszkola pozostaną zamknięte dłużej. Podobne decyzje w sąsiednich gminach

Świdnickie żłobki i przedszkola pozostaną zamknięte dłużej. Podobne decyzje w sąsiednich gminach

8

Mimo ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego zapowiedzi dotyczącej możliwości wznowienia pracy przez żłobki i przedszkola już od 6 maja, Świdnica nie otworzy w tym terminie miejskich placówek oświatowych. Najwcześniej mogłoby to nastąpić 11 maja. Podobną decyzję podjęli samorządowcy z innych gmin powiatu świdnickiego.

Okres, jaki nam pozostawiono jest zbyt krótki, aby przygotować placówki w należyty sposób, to znaczy taki, który zapewni bezpieczeństwo dzieciom, opiekunom i rodzicom. Wytyczne, jakie otrzymujemy z Ministerstwa Zdrowia, od Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej są bardzo ogólnikowe, niekonkretne i wywołują bardzo wiele wątpliwości. W związku z tym, dopóki nie będziemy mieli jasnych przesłanek, co do warunków, jakie powinniśmy zapewnić w naszych placówkach, nie podejmę decyzji, która narażałaby dzieci i opiekunów na jakiekolwiek zagrożenia epidemiologiczne – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

W ciągu ostatnich dwóch dni pracownicy żłobków i przedszkoli wykonali setki rozmów telefonicznych z rodzicami i około połowa z nich deklaruje chęć skorzystania z usług tych placówek. Pozostali mają liczne obawy, co do warunków w jakich przebywać będą dzieci. – Rodzice żądają gwarancji bezpieczeństwa udzielonych przez organ prowadzący. Takich wymogów dziś miasto spełnić nie może, w związku z czym prezydent Świdnicy podjęła decyzję, iż placówki nie będą otwarte wcześniej niż 11 maja. Czy tak się stanie – o tym poinformujemy wszystkich zainteresowanych 8 maja, przy czym będziemy kierowali się aktualną sytuacją epidemiczną w regionie. Do tego czasu pracownicy żłobków i przedszkoli, również dla ich bezpieczeństwa, poddani zostaną testom na koronawirusa, które sfinansuje miasto – wskazuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

Ciężko podjąć taką właśnie decyzję w momencie, kiedy w sposób znaczny wzrosła ilość zakażonych na terenie powiatu świdnickiego, w tym w samej Świdnicy. Nie chcemy narażać nikogo i nadal będziemy zachowywać wszystkie środki ostrożności, aby choroba nie rozprzestrzeniała się – dodaje prezydent Świdnicy.

Do ogłoszonego przez rząd łagodzenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa odniosły się także inne samorządy z terenu powiatu świdnickiego. – Od dnia 11 maja planuję otwarcie żłobków i przedszkoli. Pierwszeństwo w zorganizowaniu opieki przedszkolnej i żłobkowej będą miały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W najbliższych dniach w tej sprawie kontaktować się będą z rodzicami dyrektorzy przedszkoli i żłobków. Proszę jednak rodziców o rozważenie możliwości pozostania z dzieckiem w domu, jeżeli nie ma konieczności powrotu do pracy, ponieważ ze względu na sytuację epidemiczną będziemy ograniczać liczebność grup przedszkolnych. W przypadku jeżeli przedszkole lub żłobek ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 nie zapewni dziecku opieki, rodzicom przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy – tłumaczy burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

W tej chwili pracujemy nad procedurami, sprawdzamy, jakie mamy możliwości w związku z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jak tylko będzie mieli konkretne informacje, podamy Państwu wszystkie szczegóły – mówi z kolei Magdalena Pawlik z Urzędu Miejskiego w Żarowie.

W gminie Jaworzyna Śląska przewiduje się otwarcie Przedszkola Samorządowego, Żłobka Gminnego w Jaworzynie Śląskiej oraz oddziałów przedszkolnych przy Szkołach Podstawowych w Pastuchowie oraz Starym Jaworowie od dnia 18 maja 2020 r., termin może ulec jednak przesunięciu ze względu na sytuację epidemiologiczną zarówno w kraju, jak i w gminie. Przez okres dwóch tygodni chcemy wspólnie z Dyrektorami oraz pracownikami, podjąć takie działania, które pozwolą nam być pewnymi, że przygotowane obiekty pod względem reżimu epidemiologicznego zapewnią bezpieczne korzystanie z nich zarówno przez dzieci, ale także pracowników przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz żłobka. O szczegółach rozwiązań dyrektorzy placówek na bieżąco będą informować rodziców – informuje Barbara Barańska-Pietrzyk, inspektor ds. oświaty i zdrowia w Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej.

Od poniedziałku, 11 maja planuje się otwarcie przedszkoli i oddziałów przedszkolnych działających w szkołach podstawowych na terenie gminy Świdnica. – Szanowni Rodzice, proszę o rozważenie potrzeby skorzystania z opieki przedszkolnej lub możliwości pozostania z dzieckiem w domu, jeżeli nie mają Państwo konieczności powrotu do pracy, gdyż ze względu na sytuację epidemiczną będziemy ograniczać liczebność grup przedszkolnych. W przypadku, jeżeli przedszkole, ze względu na ograniczenia związane z COVID- 19, nie zapewni dziecku opieki, rodzicom przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy – informuje Wójt Gminy Teresa Mazurek. W najbliższych dniach w tej sprawie kontaktować się będą z rodzicami dyrektorzy lub nauczyciele przedszkoli i szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi. W placówkach będą obecnie przygotowywane pomieszczenia, sprzęty i pomoce dydaktyczne do korzystania przez dzieci, a dyrektorzy opracują niezbędne procedury wewnętrzne, aby zapewnić dzieciom, nauczycielom i pracownikom bezpieczeństwo.

Od 11 maja w Gminie Dobromierz wznawiają działalność punkty przedszkolne w Roztoce i Dobromierzu (planowana frekwencja na poziomie 20%). W tym zakresie zostały już opracowane odpowiednie procedury. Natomiast oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych z uwagi na brak zainteresowania ze strony rodziców, pozostają w dalszym ciągu w gotowości do wznowienia działalności – informuje Monika Borysewicz, sekretarz Gminy Dobromierz.

/opr. mn/

Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek na Sikorskiego. Zginął motocyklista [FOTO]
Następny artykułBanery kandydata skrajnej prawicy na płocie cmentarza żydowskiego