Strona główna 0_Slider Rząd zapowiada łagodzenie ograniczeń związanych z epidemią. Od poniedziałku zmiany w handlu,...

Rząd zapowiada łagodzenie ograniczeń związanych z epidemią. Od poniedziałku zmiany w handlu, dostępie do parków i lasów

2

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział złagodzenie ograniczeń, które zostały wprowadzone w całym kraju w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności, od 20 kwietnia, złagodzone zostaną przepisy dotyczące m.in. handlu, przemieszczania się w celach rekreacyjnych, korzystania z parków i lasów, a także limitu wiernych w kościołach. Zapowiedziano także kolejne etapy liberalizacji obostrzeń.

Poprzez nasze działania i obostrzenia kupujemy sobie czas i powodujemy, że wiele osób może uratować swoje życie. Dzięki temu mamy czas na dostosowanie służby zdrowia i kupowanie sprzętu – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Chcemy przedstawiać w pewnych interwałach czasowych kolejne etapy, w których będziemy zmniejszać obostrzenia. Na pewno jeszcze pewne obostrzenia będą długo obowiązywały – dodał szef rządu, wskazując na zakaz organizowania imprez masowych.

Pewne poluzowania, które będą obowiązywać od poniedziałku – możliwość pójścia do lasu czy parku dają nam pewien oddech, ale używajmy ich z rozsądkiem. To nie zachęta do przebywania na tych przestrzeniach. Powinniśmy się maksymalnie izolować. Przez najbliższy dłuższy czas musimy nauczyć się żyć z tymi podstawowymi zasadami: brak kontaktu, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu, kwarantanna, ochrona osób najsłabszych i praca zdalna. Od tego na ile będziemy zachowywali ten dystans i reguły sanitarne zależy, czy będziemy mogli przejść do kolejnego etapu. Byłoby nieuczciwe mówienie państwu, że z konkretną datą pozwolimy na konkretny typ działalności. Nasi sąsiedzi podawali różne daty. My ich świadomie nie podajemy, bo jest to zależne od liczby zachorowań – stwierdził z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wszystkie restrykcje nie zostaną zniesione na czas wakacji, ale pewne aktywności będą mogły być prowadzone. Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, gdy zniknie epidemia – dodał szef resortu zdrowia. Jak zaznaczył, noszenie masek przestanie być konieczne, gdy zostanie wynaleziona szczepionka.

W pierwszym etapie łagodzenia ograniczeń, od 20 kwietnia:

  • wstęp do lasów i parków będzie dozwolony, natomiast zabronione pozostanie korzystanie z placów zabaw,
  • obowiązywać będą nowe zasady w handlu i usługach: w sklepach do 100 m² wprowadzony zostanie limit 4 klientów na stanowisko kasowe, w sklepach powyżej 100 m² wprowadzony zostanie limit 1 klienta na powierzchni 15 m². Jednocześnie pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia,
  • limit osób w miejscach kultu religijnego wynosić będzie: 1 osoba na 15 m² powierzchni,
  • z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia.

Decyzja o przejściu do kolejnego etapu ma być podejmowana na podstawie analizy przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia, realizacji wytycznych sanitarnych przed podmioty odpowiedzialne.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNowa siedziba informacji turystycznej i miejskiego centrum inicjatyw gotowa [FOTO]
Następny artykułUszyli i rozdali maseczki